Ezt teheti velünk a pajzsmirigyünk

Pajzsmirigyünk számos dologért felelős: szabályozza étvágyunkat, energiaszintünket, de még testhőmérsékletünket is. Az alábbiakban azon problémákat foglaltuk össze, amelyeket egy alul- vagy túlműködő mirigy okozhat nekünk.

Bőrünk túl vékony vagy túl durva

Pajzsmirigyünk szabja meg, hogy milyen erősen hámlunk. Ha túlműködik, akkor gyorsabban hámlunk, emiatt bőrünk selymesebb, de vékonyabb lesz. Ezzel éppen ellenkezőleg - ha alulműködik, akkor kevésbé változik a bőrünk, durvábbá válik.

Túlműködés esetén ismert jelenség még, hogy bőrünk melegebbnek és nedvesebbnek tűnik, arcunk és kezeink pedig jóval vörösebbnek tűnnek. Alulműködés esetén kezeink hidegebbnek, sápadtabbnak tűnnek, sérüléseink lassabban gyógyulnak, pajzsmirigyünk pedig nem képes megfelelően átalakítani a karotint A-vitaminná, emiatt pedig bőrünknek sárgás-narancssárgás árnyalata lesz.

Pajzsmirigyzavar és D-vitamin: van kapcsolat Ahogy csökken a napsütéses órák száma, általában úgy nő a D-vitamin-hiányosok aránya. Ez leginkább fáradtság, immungyengeség formájában jelentkezik, ám ha hosszú időn keresztül fennáll, akkor a pajzsmirigy működésére is hatással lehet.

Sokat fogyunk vagy csak keveset hízunk

Jó hírünk van: alulműködő pajzsmirigy esetén nem lehet extrém módon hízni. Ha kétszámjegyű kilót hízunk, azt nem pajzsmirigyünknek köszönhetjük - 2-3 kilót viszont tudunk ennek hatására hízni. Extrémebb a helyzet a túlműködés esetén, ilyenkor sokat tudunk fogyni. Itt érdemes azonban megjegyezni, hogy ezek nincsenek kőbe vésve, mivel pajzsmirigyünk felel étvágyunkért is. Ugyan lehet, hogy a hipertiroidizmustól elkezdünk fogyni, de ennek hatására étvágyunk is fokozódik - úgyhogy gyorsabb az anyagcserénk, de ha túl sokat eszünk, a végén még hízhatunk is. Mindez pedig fordítva is igaz.

A hajhullás a pajzsmirigybetegségek tipikus tünete

A hajhullás a pajzsmirigybetegségek tipikus tünete

Megkavarodik hőháztartásunk is

Mostanra már valószínűleg összeraktuk - a pajzsmirigy-túlműködés felgyorsítja testünk folyamatait és az anyagcserét. És mivel az energiát gyorsabban égetjük el, ezért melegebbnek is fogjuk érezni testhőmérsékletünket. Ha ettől szenvedünk, arra ébredhetünk éjszaka, hogy izzadunk és sokkal gyorsabban ver a szívünk. Ennek fordítottja is igaz: ha alulműködik a pajzsmirigyünk, lehet, hogy éjszakára még egy melegítőt is fel kell vennünk, mert anyagcserénk lelassul, testhőmérsékletünk pedig csökkenni kezd.

Érzelmeink is megkavarodnak

A túlműködő pajzsmirigy enyhén mániákussá tesz minket: szorongást, túlérzékenységet, pszichózist is okozhat. Az alulműködő pajzsmirigy sem jobb: ennek hatására depressziónk erősödik, illetve visszavonulunk a társas helyzetekből. Ráadásul kognitív képességeink is romlanak ilyenkor: feledékenyek lehetünk vagy éppenséggel motorikus képességeink romlanak. (Érdekes módon a hipotiroidizmus hatására úgy is érezhetjük, mintha berúgtunk volna.)

Energiaszintünk is változik

Alulműködés esetén azt érezzük, hogy nincs erőnk semmihez. Feküdni az ágyban és aludni vagy maximum filmet nézni, ehhez van erőnk. Ha viszont túlműködés esete forog fent, akkor pont az ellenkezője történik - egy darabig: felpörögve érezzük magunkat, szívverésünk is gyorsabb. A felfokozott tempótól pedig sokkal gyorsabban fáradunk ki. Mindezek pedig a hálószobában is kifejtik sajnálatos hatásukat: az energiahiány miatt szexelni sem akarunk majd, csak aludni.

Gyomrunk is megérzi

Mivel a túlműködés mindent felgyorsít, ezért gyomormozgásunkat is: készüljünk arra, hogy naponta többször fogunk vécére szaladni. Ha pajzsmirigyünk alulműködik, akkor viszont székrekedésünk lesz, ami érthető, hiszen gyomrunk kevésbé és lassaban is mozog.

Ciklusunk is megváltozik

Női ciklusunkra nagy kihatással vannak hormonjaink, a legapróbb változások is megboríthatják azt. Érdemes tudni, hogy hipo- vagy hipertiroidizmustól függetlenül menzeszünk lehet gyakoribb vagy kevésbé gyakori és nagyon vagy csak kevésbé intenzív. Orvosaink egyébként is azzal fogják kezdeni a vizsgálatot, hogy megkérdezik: zavarta-e meg valami ciklusunkat. Ha nincsenek kilengések és minden rendben zajlik a menzesszel kapcsolatban, jó eséllyel egészségünkkel és a világunkkal is minden rendben van, de ha a menstruációs ciklus megborult és úgy tűnik, hogy testünkkel valami nagyon nincsen rendben, azonnal menjünk orvoshoz, mert ez egészen egyértelműen jelzi azt, hogy hormonális szinten gondjaink vannak.

Hajunk is elkezdhet hullani

Alul- és túlműködő pajzsmirigyek esetén is tapasztalhatunk hajhullást - némi eltéréssel. Túlműködés esetén hajunk ritkulni kezd és nemcsak hajunk, hanem szőrzetünk is elkezd hullani. Alulműködés esetén igen észrevehető jel a szemöldök megvékonyodása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra