Aranyérbarát sportolási tanácsok

A rendszeres testmozgás az egészséges életmód elengedhetetlen része, ám vannak olyan állapotok, amikor érdemes megválogatnunk, hogy mit és mennyire intenzíven sportolunk - így aranyeresség esetén is. A következőkben összegyűjtöttük azokat a jótanácsokat, amelyeket mindképpen érdemes betartanunk, ha aranyérrel küzdünk.

Az aranyér nem más, mint a végbél nyálkahártyája alatti visszerekből álló érpárna, ami nélkülözhetetlen a szabályos végbélműködéshez, a széklettartáshoz és a végbél szivárgásmentes zárásához. Aranyérbetegségről valójában akkor beszélünk, ha ennek a nyálkahártyának a kötőszövete megnyúlik, az érpárna tartása meggyengül és az erek kitágulnak. A felnőtt lakosság körülbelül 50 százalékánál megtalálható valamilyen fokú aranyeres elváltozás. A betegség kialakulása mögött többféle ok is meghúzódhat: sok esetben a helytelen, rostszegény táplálkozás, a mozgásszegény, ülő életmód, a gyakori székrekedés, valamint a székelés közbeni erőlködés miatt jelenik meg a probléma.

Egyes mozgásformák kifejezetten előnyösek az aranyeres panaszok megelőzése szempontjából
Egyes mozgásformák kifejezetten előnyösek az aranyeres panaszok megelőzése szempontjából. Fotó: Getty Images

Hogyan ismerhetjük fel az aranyeresség tüneteit ?

Mivel az ülő életmódnak rendkívül sok negatív hatása lehet a szervezetünkre, aranyér esetén is fontos, hogy időt szakítsunk a rendszeres mozgásra. Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mit és hogyan sportolunk.

Mit ne csináljunk?

Alapszabály, hogy aranyér esetén a haspréssel, hasűri nyomásfokozódással járó sportok (mint például a súlyemelés) kerülendőek, hiszen ezek a mozgásformák maguk is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában, később pedig ronthatnak is az állapotunkon. De nem szerencsés olyan sportot sem választani, ami túl sok döccenéssel vagy ütődéssel jár, mint például a lovaglás vagy a biciklizés. Ám ha a futás mellett döntünk, akkor is érdemes inkább a lassúbb kocogást választani, amihez mindenképpen szerezzünk be egy jó minőségű cipőt is. Minél párnázottabb ugyanis a lábbeli, annál inkább tompítja mozgás közben a bensőnket érő ütődéseket.

Milyen sportot válasszunk?

Aranyér esetén az úszás igazi jolly jokernek számít: kifejezetten kíméli a testünket, hiszen a víz felhajtóereje miatt szinte tehermentes környezetben mozoghatunk. Emellett sokat segíthet, ha kipróbáljuk a gátizomtornát , amivel a medencefenék izmait is edzésben tarthatjuk: a gyakorlatok révén a végbélzáró izom és a kötőszövetek is erősödni fognak, amivel megakadályozható az aranyeres vénatágulat kitüremkedése. Hasznos mozgásforma a jóga is, amivel ugyancsak a gátizmunkat tudjuk erősíteni. Aranyeresek számára kifejezetten ajánlott jógagyakorlat lehet például a gyertyaállás, amely segít a vénákban pangó vér kiürítésében, erősíti a fenék izmait és felpezsdíti a vérkeringést.

Az étkezésről se feledkezzünk meg!

A rendszeres mozgás mellett mindenképpen szükség lesz az étrendünk átalakítására is. Aranyér esetén figyeljünk arra, hogy minél több rostdús és minél kevesebb finomított szénhidrátot tartalmazó táplálékot fogyasszunk, mert ezzel serkenthetjük a renyhe bélmozgást, ami az aranyér egyik elsődleges kiváltó oka. De az étkezés mellett az is nagyon fontos, hogy fogyasszunk legalább napi két liter folyadékot! A székrekedés egyik legjobb ellenszere ugyanis a víz: lágyítja a székletet és segíti a bélmozgás helyes ütemének fenntartását.

Mindezek mellett már kezdődő aranyeres panaszoknál érdemes elkezdeni a kezelést is. Számos helyileg, a végbél környékén ható készítmény kapható a gyógyszertárakban, melyekről kérjünk tanácsot a gyógyszerésztől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra