Afta: okai és kezelése
Az afta okai és kezeléseÉlete során szinte mindenki tapasztalja legalább egyszer az afta kellemetlenségeit. Azt nem tudni, mitől alakulnak ki az apró hólyagok a szájban, ám ecsetelőkkel és vitaminbevitellel hamar enyhíthetők a tünetek.
Mindenki átesik rajta
Az afta kialakulása szinte elkerülhetetlen: statisztikák szerint életében legalább egyszer mindenki tapasztalja. Egyes esetekben csak egy-két alkalommal fejlődik ki néhány apró hólyag, gyakran azonban évente többször, sőt akár havonta is megjelenhetnek a kellemetlen és fájdalmas fekélyek. Minden második embernek kiújul az aftája, minden tizediknek pedig rendszeresen okoz kellemetlenséget. A gyakran visszatérő aftáknál krónikus kiújuló aftózisról van szó.Bár gyermekeknél valamivel gyakoribb, bármely életkorban megjelenhet, főleg stresszesebb időszakokban. Megjelenése inkább a nőkre jellemző és az esetek közel felében családi halmozódás figyelhető meg.
Miért alakul ki?
Az afta kialakulásának és gyakori megjelenésének oka egyelőre ismeretlen. Feltételezik vírusok, például a herpeszvírus, illetve bakteriális fertőzések szerepét. Döntő lehet a hormonháztartás egyensúlyának kibillenése. Erre utal, hogy nőknél bizonyos hormontartalmú készítmények szedése vagy terhesség idején kevésbé jellemző az afták megjelenése, a meglévők pedig gyorsabban gyógyulnak. Szintén lényeges tényező a legyengült immunrendszeri állapot. Gyakori, hogy megfázással, influenzás fertőzéssel egy időben keseríti meg az emberek életét. Újabban megjelenése hátterében autoimmun-reakciót sejtenek.Aftára hajlamosít a stressz, a vitamin-, pontosabban a C-, a B12-vitamin hiánya, a folsav- és vashiány, az alváshiány és különböző betegségek, a Bechet-kór vagy a Crohn-betegség is. Megjelenése társítható bizonyos ételallergiákhoz; csokoládé, kávé, mogyoró, olajos magvak, málna, eper, gluténtartalmú gabonatermékek vagy tej fogyasztásához. Okozhatják szintetikus élelmiszer-színezékek, gyógyszer-mellékhatások is.
Van megoldás!
Az afta kezelése nem igényel általában orvosi segítséget, a tüneti kezelésre azonban számos, patikákban kapható szer áll rendelkezésre.A fertőzött hámréteget először is fertőtleníteni kell, és tisztán tartani, nehogy felülfertőződjön. Ehhez elengedhetetlen a rendszeres és alapos fogmosás, de érdemes fertőtlenítő szájöblögetőt is alkalmazni. Afájdalomcsillapítására érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok alkalmasak, illetve vannak egyben fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító oldatok is.

A gyógyulást segítik a hámosító, sejtosztódást, a hámszövet regenerációját serkentő, nyálkahártyára alkalmazható, belsőleg is alkalmazható szerek, tinktúrák, krémek, ecsetelők. Természetes alapanyagú gyulladáscsökkentő, nyugtató, fájdalomcsökkentő kenőcsöket is igénybe lehet venni, melyek egyben elősegítik a sejtosztódást és hámregenerációt is. A házi szerek közül a kamillateás és orvosi zsálya főzetével történő öblögetés ajánlható, melyek közismerten jó gyulladásgátlók.
Ebben az esetben is fontos a megfelelő táplálkozás: a hiányzó vitaminok és ásványi anyagok pótlására emelni kell a B- és C-vitamin-, illetve a nyomelem-bevitelt.