Achalasia: mit érdemes tudni róla?

Az achalasia egy olyan ritka rendellenesség, mely a nyelőcsövet érinti, és a nyelőcsövet a gyomorral összekötő záróizom állandó görcsösségével jár együtt. Ez megakadályozza, hogy ez a záróizom ellazuljon, kinyíljon, így a beteg a nyelésre is képtelen lesz.

A nyelőcsövet a gyomorral záróizom köti össze, mely az esetek nagy részében zárt állapotban van, így megakadályozza, hogy a gyomortartalom, a gyomorsav visszacsorogjon a nyelőcsőbe. Amikor azonban iszunk vagy eszünk, ez a záróizom kinyílik, így továbbíthatóvá válik az étel vagy az innivaló. Az achalasia nevű betegség tulajdonképpen ennek a záróizomnak a rendellenes görcsösségét jelenti, így az nem tud akkor sem ellazulni és kinyílni, ha azt az evés vagy ivás megköveteli. Az achalasia eredete nem ismert.

A betegség tünetei közé tartoznak a reflux , a mellkasi fájdalom és a gyomorégés, valamint a fogyás (ez az étel elfogyasztásának képtelenségével jár együtt).

Szívós nyálkahártyája miatt akkor sem lyukad ki, ha szúrós tárgy kerül bele. Nem áll benne keresztbe a halszálka, és ha fejen állunk, akkor is egészen a gyomorig továbbítja a falatot. Tudjon meg róla többet! Az achalasia a nyelőcsőhöz kapcsolódó izmokat és idegeket egyaránt érintheti, ám azt, hogy miért alakul ki ez a rendellenesség, nem sikerült még megállapítani. A betegség első szakaszában az érintett terület krónikus gyulladása is kimutatható, később pedig az idegek sérülhetnek, károsodhatnak, sőt teljesen el is halhatnak. Ezt az izmok hasonló károsodása követi. Ezeknek a változásoknak a következményeként a nyelőcső alsó részén található záróizom nem képes ellazulni, és emiatt akár az egész nyelőcső kitágulhat, megnagyobbodhat.

Az achalasia nyelési nehézségekkel jár

Az achalasiát nehéz diagnosztizálni, és gyakran évek telhetnek el, mire a betegnél sikerül kimutatni a rendellenességet. Ennek oka gyakran az, hogy a betegek önkéntelenül is igyekeznek igazodni a nyelési nehézségekhez, például kisebb falatokat vesznek magukhoz, vagy jobban megrágják az ételt. A betegségre utaló egyik legjellegzetesebb tünet az, hogy a nyelési nehézségek a folyadékok és a szilárd ételek elfogyasztásánál egyaránt jelentkeznek, más okra visszavezethető nyelési nehézségeknél azonban csak a szilárd ételek okoznak nehézséget. A betegség megállapítására a szakorvos nyelőcsőröntgent, endoszkópos vizsgálatot, vagy úgynevezett manometriát rendelhet el (ez utóbbival a nyelőcső izomfunkcióját mérhetik).

A betegség kezelése történhet gyógyszerek segítségével, az alsó nyelőcsőszakasz tágításával, Botox-kezeléssel (ez magakadályozza az izmok görcsös összehúzódását), vagy műtéttel, a záróizom átvágásával is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra