Meglepő okai is lehetnek a kellemetlen testszagnak

A kellemetlen testszagot a legtöbben a fürdés hiányával, az ápolatlansággal vagy a higiéniás szabályok figyelmen kívül hagyásával hozzuk összefüggésbe. Valójában a testszag több tényezőtől is függ, és az életmódunkon kívül betegségek is okozhatják.

Baktériumok a bőrön

A testszag kialakulásáért elsősorban a termelődő izzadtság és a bőrünkön található baktériumok a felelősek. A testünkön a leginkább "illatos" terület a hónalj, de mirigyeket és baktériumokat a testünk minden részén megtalálhatunk, többek között az ágyéknál, a köldök környékén, sőt a melleknél is, azonban az evolúció (és a két lábra állás miatt) a hónalj vált a legfontosabbá.

Nem csak a higiéniától függ

A szőrzet is segít abban, hogy a testszag "érezhetőbb" legyen. Bár sem a testszagot, sem pedig a szőrzetet nem tartjuk napjainkban esztétikusnak, valójában fontos üzeneteket hordozhatnak, például a lelki- vagy egészségi állapotunkról. A legtöbb ember számára a rendszeres tisztálkodás, a szappan vagy tusfürdő, illetve az izzadásgátlók használata segíthet megelőzni vagy legalább csökkenteni a kellemetlen testszag kialakulását, ám ez nemcsak a higiéniás szokásaiktól függ.

A testszag nem csupán ápolatlanságból fakadhat
A testszag nem csupán ápolatlanságból fakadhat. Fotó: iStock

A női ciklus is hat rá

Milyen gyakran kell mosni a ruháinkat? Azt nagyjából mindenki tudja (remélhetőleg), hogy pólót, fehérneműt, zoknit naponta kell váltani, a levetett darabot kimosni. De mi a helyzet a törülközővel vagy a farmernadrággal? Egyáltalán: mitől lesz piszkos egy ruha ?

Különösen a nők esetében függ a testszag a hormonális állapottól, így a menstruációs ciklustól is. A kutatások szerint nemcsak a nők testének illata változik, szinte folyamatosan, de az is, hogy mások (elsősorban) a férfiak testszagára hogyan reagálnak. Amennyiben megváltoznak a hormonszintek, a testszag is alakulhat, ez megfigyelhető például azoknál a nőknél, akik szájon át szedhető fogamzásgátlókat használnak.

Számít, hogy mit eszünk

Azzal is tisztában vannak a legtöbben, hogy a hagyma, a fokhagyma, esetleg a csípős kolbász kellemetlen szájszagot okozhat, de ezek az ételek, és úgy általában a fűszeres fogások a testszagra is hatással lehetnek. A fűszerek aromájáért ugyanis különböző kénvegyületek is felelősek, ezeket pedig gyakran méreganyagként tekinti a szervezetünk, és az izzadás során igyekszik ezektől megszabadulni. Vagyis, a fűszeres ételek fogyasztása után számítanunk kell arra, hogy a testszagunk is megváltozik.

Az étrendünk egyéb esetekben is befolyásolhatja a testszagunkat, például azoknak, akik sok vörös húst fogyasztanak, erőteljesebb és kellemetlenebb a testszaga. Az úgynevezett ketoacidózis miatt is változhat az izzadtság összetétele. Ez általában cukorbetegeknél, vagy rendkívül kevés (20-30 grammnál kevesebb) szénhidrátot fogyasztóknál figyelhető meg. A ketoacidózis során a szervezet nem elsősorban a vérben található cukrokat használja energianyerés céljából, hanem a zsírraktárainkat igyekszik felszámolni. A cukorbetegek ketoacidózisos állapotára jellemző szag kellemetlen, rohadt gyümölcsre emlékeztető.

Mi az a nekrózis, és hogy hat a testszagra?

A nekrózisnak nevezett jelenség is okozhat kellemetlen testszagot. A nekrózis tulajdonképpen a sejtek, szövetek idő előtti elhalását jelenti, mely valamilyen külső hatás (pl. fertőzés, trauma, rovarcsípés, kígyómarás stb.) következménye. A nekrózis gyulladással, fájdalommal, az érintett terület elszíneződésével, váladékozással is együtt járhat, és természetesen az elhaló szöveteknek kellemetlen szaga van. Esetenként a nekrózis, pontosabban a nekrotikus lézió a daganatos betegségekkel függ össze.

Van, hogy csak mi magunk érezzük?

Meglepő módon, nagyon ritkán előfordulhat az is, hogy valaki csak azt hiszi, hogy kellemetlen testszaga van - mások számára azonban ez nem érzékelhető, vagy egyáltalán nem zavaró, nem tér el a normálistól. Az úgynevezett olfaktorikus referencia szindrómában szenvedő betegek tévképzete, hogy a testük elviselhetetlen szagot áraszt, és gyakran mások legapróbb jelzéseit is erre való utalásként fogják fel. Az ORS-hez gyakran egyéb pszichés problémák is társulhatnak, például szorongás, testképzavar vagy hipochondria.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra