A nők immunrendszere erősebb

A nők erősebb immunválaszra képesek, mint a férfiak, ám ennek árnyoldala, hogy magasabb náluk az autoimmun betegségek kialakulásának kockázata.

A férfiak bélflórája ugyanakkor szerepet játszhat az 1-es típusú cukorbetegség elleni védelemben - derül ki az című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányból, amelynek alapján a mikrobák működése a nemi hormonoktól is függ.

"A nem szerepe régóta ismert a leggyakoribb autoimmun betegségek esetében, de az összefüggést mindeddig nem sikerült tisztázni. A mikrobák és a nemi hormonok kapcsolata, illetve ennek az immunrendszerre való hatása lényeges kutatási téma, hiszen új utakat tárhat fel az autoimmun folyamatok azonosításában, megelőzésében és kezelésében" - mondta a szerzőként közreműködő Alexander Chervonsky, a Chicagói Egyetem munkatársa.

Kutatások szerint nemcsak a nemnek, hanem bizonyos környezeti és nem hormonális tényezőknek is szerepük van az autoimmun betegségek kialakulásában. A kórokozómentes környezetben nevelkedett állatoknál nem jelentkezett az 1-es típusú cukorbetegség esetén megfigyelt nemi arány.

A nők immunrendszere erősebb?

Jelen tanulmányban Chervonsky és csapata rámutat, hogy a baktériumkolóniák a hím és nőstény egereknél a serdülőkor elérésekor különbözővé válnak, míg a nőstény és ivartalanított hím egyedeké inkább hasonlítanak. Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy a nemi hormonok befolyásolják a baktériumkolóniák formálódását. Amikor a szakértők kórokozómentes környezetben nevelték az egereket, majd különböző baktériumoknak tették ki őket, rájöttek, hogy csak bizonyos mikrobák felelnek kifejezettek a hímek 1-es típusú cukorbetegség elleni védelméért.

Összességében tehát arról árulkodnak az eredmények, hogy a hormonok és a mikrobák együttműködésével valósul meg a hímek védettsége az autoimmun betegségekkel szemben. "Tanulmányunk hozzájárult a hormonok és a mikrobák interakciójának pontosabb megismeréséhez az immunrendszer működésének tekintetében, ami az első lényeges lépés az új kezelési lehetőségek megalkotásához" - tette hozzá Chervonsky.

A szervezet védekező mechanizmusai a sajáttól eltérő "idegen" anyagok, ún. antigének eltávolítására alakultak ki. Azokat az anyagokat, amelyek a szervezetben immunválaszt váltanak ki, antigéneknek nevezzük. Az antigének baktériumok, vírusok, egyéb mikroorganizmusok, fehérjék stb. lehetnek. Egészségesnek csak jól működő immunrendszerrel lehetünk! Normál immunválasz esetén a szervezet felismeri az idegen antigént, beindítja a védelmi mechanizmusokat, és végül elpusztítja azokat. Az immunrendszer nemcsak felismeri és elpusztítja a szervezet számára veszélyes betolakodót, emellett kialakul az antigénre specifikus memória is, amely lehetővé teszi ismételt találkozás esetén a válaszreakció gyors kifejlődését. Mindhárom szakaszban az antigénre specifikus és nem specifikus mechanizmusok együttesen vesznek részt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra