Aranyér: minden harmadik embert érint

A végbél leggyakoribb, kellemetlen, sokszor fájdalmas betegsége az aranyér, amely ötvenéves kor felett már minden második embert érint. Bár jól kezelhető, de fontos odafigyelni rá és kivizsgáltatni.

Az aranyér , vagy aranyérbetegség a végbél leggyakoribb betegsége, amely hazánkban népbetegségnek számít. Magyarországon a felnőtt lakosság több mint 30 százalékát érinti, de a kor előre haladtával egyre nagyobb rá az esély. Az ötven éven felüliek körében már minden második embernél kialakulhat, nemtől függetlenül.

Mi is az aranyér?

Az aranyér a végbél legalsó szakaszának nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél utolsó szakaszának falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és ilyenkor fájdalmassá válnak.

gondterhelt férfi
Az aranyérbetegség a végbél leggyakoribb betegsége, amely hazánkban népbetegségnek számít.Fotó: Getty Images

Külső és belső aranyér

Attól függően, hogy az aranyeres csomók végbél záróizmától merre helyezkednek el, külső vagy belső aranyérről beszélhetünk. A külső aranyér elhelyezkedése miatt különösen kellemetlen, hiszen székletürítés után a papírhasználattal is könnyebben felsérthetjük és fájdalmat, vérzést tapasztalhatunk.

Aranyér: az elkényelmesedés következménye

Mutatjuk, miért viszkethet a végbéltájék .

Az aranyér a civilizált, elkényelmesedett társadalmak betegsége, melyhez az is nagyban hozzájárult, hogy az ember két lábra állt. A végbél körüli vénás fonatokban ugyanis nem találhatók billentyűk, így nem képesek megfelelő módon szabályozni a vénás keringést.

Az aranyér kialakulásának legalapvetőbb oka a mozgásszegény életmód, főként az ülőmunka és az ezzel gyakran párosuló egészségtelen táplálkozás. A rendszertelen étkezések, a rostszegény étrend, a magyar konyhára különösen jellemző csípős-, illetve erősen fűszerezett ételek, valamint a kevés folyadék fogyasztása mind fokozza az aranyér kialakulásának kockázatát. Jelentősebb részben azért, mert megzavarják a belek normális motilitását (mozgását) és székrekedéshez vezetnek, kisebb részben pedig amiatt, mert megváltoztatják a keringési viszonyokat a bélrendszer alsóbb részein.

A székrekedés , az erőlködés, a statikus igénybevétel (például cipekedés) mind a vénás vér kiürülését akadályozzák az aranyérből. Így érthető az is, hogy a terhességgel, a szüléssel, de az elhízással is gyakorlatilag törvényszerűen együtt jár a panaszok megjelenése: vérzés, viszketés, égő-, szúró-, hasító-, vagy éppen tompa fájdalom, fájdalmas csomó kitüremkedése.

Fontos figyelni rá

Az aranyér szerencsére kezelhető és panaszmentessé tehető, inkább kellemetlen, semmint komoly veszélyt rejtő betegség. Fontos azonban kiemelni, hogy az aranyérrel járó panaszok (fájdalom, vérzés stb.) más végbélelváltozást is takarhatnak, illetve az aranyér számos más betegséggel együtt járhat.

Ilyen például a rosszindulatú vastag- és végbéldaganat , amely mára Magyarországon a második leggyakoribb daganatos halálok mindkét nem esetében. Ezért ha felismerjük magunkon az aranyérbetegség tüneteit, időben kezdjük el a kezelést a gyógyszertárakban kapható készítményekkel, a súlyosabb panaszokkal pedig orvoshoz kell fordulni és alaposan kivizsgáltatni magunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Általában gomolyfelhős, napos idő várható. A felhőképződés az ország középső felében egyes részeken erőteljesebb lesz, ezen a területen néhány zápor, kis eséllyel zivatar is kialakulhat. A délkeleti szelet élénk, Sopron környékén időnként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között alakul. Késő estére általában 19 és 25 fok közé hűl le a levegő. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra