Ülőmunka: egyenes út a kínzó népbetegséghez

A rendszeres napi ülőmunka a többi között az aranyeres panaszok melegágya. Mit tehetsz, hogy irodai munkád során elkerüld a panaszokat? Szakember ad egyszerű és hasznos tanácsokat a mindennapokra, különös tekintettel az irodai dolgozókra.

Az aranyér – ahogy azt az Egis Gyógyszergyár egy friss kutatása is megerősítette – népbetegség, hiszen a hazai lakosság közel fele vagy már tapasztalta az ezzel járó tüneteket, kellemetlenségeket, vagy jelenleg is ezzel küzd. Ám a téma ehhez képest még mindig tabunak számít. Dr. Kulja András sebész szakorvosjelölt, edukációs szakember szerint a betegséggel kapcsolatos tévhitek kezdenek eltűnni a köztudatból, de így is fontos, hogy az érintettek minél szélesebb körben legyenek tisztában a megelőzés, valamint a kezelés lehetőségeivel.

iroda, ülőmunka, férfi üzletember
A folytonos ülőmunka komoly terhet ró a szervezetre. Fotó: Getty Images

Ülőmunka? Ezekre érdemes figyelni

Az emberek jelentős része napi 6-8 vagy akár több órában olyan irodai munkát végez, amely megköveteli, hogy az íróasztal mellett üljenek. Aranyérbetegség fellángoláskor a folyamatos ülő helyzet jelentősen fokozhatja a panaszokat. Érdemes tehát ilyenkor legalább félóránként felállni a székünkből, sétálni akár az irodában, akár a folyosón, vagy lehetőség szerint lemenni néhány percre a szabadba. A helyes testtartás és a hasi feszülés csökkentése szintén rengeteget számít, hiszen ez utóbbi hatására az aranyeres csomókban nő a nyomás, ami a panaszok fokozódását vonja maga után. Az aranyér fellángolásának időszakában lehetőleg kerüljük a feszes, hasat szorító nadrágokat és öveket, valamint a szoros öltözékeket.

Ülőmunka mellett még fontosabb, hogy szánjunk időt a sportolásra. Figyeljünk oda azonban, hogy olyan testmozgást végezzünk, amely nem erősíti fel a tüneteket. A nagy súlyok emelése, a súllyal guggolás és minden olyan sport, amely a has és izmainak erős megfeszítésével, súlyok emelésével jár, fokozza a panaszokat. Éppen ezért aranyeres problémák esetén az úszás, jóga és egyéb könnyed sportok jelentenek jó alternatívát.

Táplálkozz helyesen!

Az aranyér és az életmód közötti szoros összefüggés ismert, azonban nem sok szó esik a konkrétabban vett táplálkozásról. Dr. Kulja András szerint a megfelelő táplálkozás valóban segíthet az aranyeres panaszok megelőzésében, hiszen a székrekedést kísérő hasprés és erőlködés szintén súlyosbítja a tüneteket. Nagyon fontos a rostban és folyadékban gazdag étrend, amely javítja a bélmozgást, ezáltal segíti a székrekedés megelőzését. Figyeljünk a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére, készítsünk magunk mellé az irodába nagyobb mennyiségű vizet, gyümölcslevet, hogy folyamatosan emlékezzünk a folyadékbevitel fontosságára.

A felsoroltakon túl speciálisan aranyeres panaszok csökkentésére készített krémek és kúpok is segíthetnek, sőt, már létezik tabletta is. Mindezek azonban nem helyettesíthetik a megfelelő orvosi vizsgálatot. Dr. Kulja András szerint mindenképpen érdemes felkeresi egy proktológust, vagyis végbéltáji panaszokra specializálódott szakorvost, hiszen akár rosszindulatú betegség is állhat a tünetek hátterében. Az orvosi kivizsgálás után pedig nemcsak a panaszok, de szorongásaink, aggodalmaink is jelentősen csökkenhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra