Megtalálták, mi lehet az Alzheimer-kór ellenszere

Ismert, hogy az Alzheimer-kór az esetek egy kis részében közvetlenül egy génmutáció miatt alakul ki. A tudósokat most egy kolumbiai nő esete tartja lázban, akinél annak ellenére sem mutatkoztak időskorára a betegség jelei, hogy ő maga is hordozta az említett génmutációt.

Mint azt korábban megírtuk, az évszázad közepére világszerte drasztikusan megnövekedhet a demens betegek száma. Magyarországon ugyan az előrejelzések a globális átlagnál kisebb mértékű emelkedést prognosztizálnak, de a jelenlegi 180 ezer körüliről így is közel 300 ezerre ugorhat a hazai érintettek száma néhány évtized alatt. A demencia leggyakoribb kiváltó oka az esetek 60-70 százalékát kitevő Alzheimer-kór, amely egy, az agysejtek pusztulásával járó kórkép. Napjainkban nincs elérhető terápia az Alzheimer-kór gyógyítására, illetve progressziójának lassítására. Egy friss tanulmány eredményei azonban biztató kezdetet jelenthetnek a területen zajló kutatások számára.

agy MR-felvétel, kutatás, laboratórium
A legfrissebb kutatások szerint egy génmutáció lehet az Alzheimer-kór megelőzésének titka. Fotó: Getty Images

Egy dél-amerikai nő szervezete kicselezte az Alzheimer-kórt

Az Alzheimer-kór lefolyásában kulcsszerepet játszik két fehérjetípus, az amiloid- és a taufehérjék felgyülemlése, lerakódása az agyban. Ezek a plakkok gátolják az idegsejtek közötti kommunikációt, az idegsejtek tápanyagellátását, és összességében toxikus hatással bírnak, elpusztítva a sejteket. Általában véve nem tisztázott, hogy pontosan milyen tényezők állnak a jelenség mögött, de az esetek egy kisebb részében egy meghatározott génmutáció, az úgynevezett PSEN1 gén mutációja a kiváltó ok. Lényegében akik ezt a mutációt hordozzák, azoknál garantált az Alzheimer-kór kialakulása. Ilyenkor ráadásul az átlagosnál korábban, már a 40-es, 50-es életévek környékén jelentkezhetnek az első tünetek.

A kolumbiai Aliria Rosa Piedrahita de Villegas esete éppen azért különleges, mert bár ő is hordozta a problémás génváltozatot, mégsem alakult ki nála Alzheimer-kór. Sorstársaihoz képest hosszú életet élt: 77 éves is elmúlt, amikor 2020 őszén áttétes melanoma következtében elhunyt – olvasható a Being Patient közleményében. Az asszonyt már életében is vizsgálták a kutatók, majd miután szerveit felajánlotta a tudomány számára, halálát követően agyát kezdték részletesen kivizsgálni. Mindezek során kiderült, hogy Piedrahita de Villegas egy másik gén, az apolipoprotein E (ApoE) egy ritka mutációját (ApoE3) is hordozta. Ezt Christchurch-mutációnak is nevezik az új-zélandi város után, ahol először megfigyelték. Érdekesség, hogy ugyanezen gén egy másik változatáról, az ApoE4-ről ismert, hogy nagyjából kétszeresére növeli az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Génmutáció lehet a betegség megelőzésének kulcsa

A boncolást követő vizsgálatok feltárták, hogy az asszony agyában szintén megjelentek amiloidplakkok, ahogy az a PSEN1 gén mutációja miatt várható is volt. Ugyanakkor ezek a lerakódások elkerülték azokat az agyi régiókat, amelyek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a memóriában és a komplex kognitív funkciókban. Helyette elsősorban a nyakszirti lebenyben gyűltek fel, amely az agy vizuális ingerek feldolgozásáért felelős területe. A kutatók úgy vélik, ez utóbbi jelenségnek a Christchurch-mutációhoz lehet köze. „A páciens genomját széleskörűen elemeztük az elmúlt négy évben” – hangsúlyozta Diego Sepulveda-Falla, a Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Orvosi Központ kutatója, az Acta Neuropathologica című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője. Hozzátette, hogy az ApoE3 volt az egyetlen genetikai jellegzetesség, amely potenciális magyarázatul szolgálhat a kolumbiai nő Alzheimer-kórral szembeni ellenálló képességére.

Különösen, hogy agysejtekkel és állati modellekkel folytatott laboratóriumi kísérletek során szintén hasonló védőhatást figyeltek meg a génmutáció kapcsán. Amennyiben a tudósoknak sikerül feltárniuk, hogy a Christchurch-mutáció miként nyújt védelmet a pusztító neurológiai rendellenességgel szemben, az komoly lehetőségeket teremthet az Alzheimer-kór kezelésében. A területen folyó kutatások hosszú távon elvezethetnek olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek képesek utánozni a mutáció pozitív hatásait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra