Gyógyszerek okozhatják az Alzheimer-kórt?
Csak óvatosan a nyugtatókkalIdegesség elleni és alvásproblémákra szedett gyógyszerek hosszú távú használata Alzheimer-kórhoz vezethet - írja egy új, francia és kanadai kutatók által készített, a TheBMJ-ben publikált tanulmány.
A kór
A kórkép klinikai és patológiai jellemzőit elsőként 1906-ban Alois Alzheimer ismertette. A leírójáról elnevezett betegség a demenciák, azaz elbutulással járó tünetegyüttesek leggyakoribb (50-70 százalék) oka. Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásaival, idegsejt-pusztulással járó betegsége. Általában 40 éves kor felett jelentkezik, pszichés és viselkedési tünetekkel járó, fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás. Tudjon meg többet a betegségről!A kutatók többféleképpen is megközelítették a problémát: a benzodiazepine rövidtávú hatásai jól dokumentáltak, a hosszútávúak nem, így vizsgálat alá vetették a GABA neurotranszmittert, amelyről azt gondolták, hogy a kognitív problémák kialakulásának esetleges részese lehet vagy megvizsgálták az Alzheimerben elhunyt páciensek agyának benzodiazepine-receptorainak számát (ezek számában csökkenés jelentkezett). Mindentől függetlenül ok-okozati összefüggést még nem sikerült kimutatniuk, legjobb tanácsuk pedig az, hogy ilyen szereket három hónapnál hosszabb ideig senki se szedjen.
Dr. Eric Karran, az Alzheimer's Research UK igazgatója a tanulmányról azt nyilatkozta, hogy a vizsgálatok kimutatják a kapcsolatot a benzodiazepinek és az Alzheimer-kór között, de az emögött meghúzódó ok-okozati összefüggés nem ismeretes. Szerinte a tanulmányban megbúvó egyik probléma annyi, hogy a benzodiazepint idegességre és alvászavarokra adják, mindkét jelenség korai indikátora az Alzheimer-kórnak.
Prof. Guy Goodwin, a European College of Neuropsychopharmacology elnöke is azt állítja: előfordulhat, hogy a gyógyszerek okozzák a kórt, de valószínűbb szerinte, hogy a gyógyszereket olyanoknak írják fel, akik már betegek.
Értékelje a cikket!