Vannak emberek, akik agyában Alzheimer-kórnak megfelelő elváltozások jelentkeznek anélkül, hogy bármilyen tünetet mutatnának. Ennek okait kutatják most, és a remények szerint a jelenséget megfejtve közelebb kerülhetünk a világszerte egyre több embert érintő, rettegett betegség gyógyításához – számolt be a Holland Idegtudományi Intézet kutatásáról a Science Alert.
Bár az agyuk szerint betegek, a tünetek nem jelennek meg
A kutatócsoport a Holland Agybankban tárolt szövetmintákat vizsgálta, amely több mint ötezer donor agyát őrzi. Olyan résztvevőket kerestek, akiknél az agyszöveti rendellenességek nem jártak együtt kognitív hanyatlással. A több ezer minta között a kutatócsoport 12 olyan embert talált, akik haláluk előtt kognitív szempontból egészségesek voltak, mégis a betegség egyértelmű neurológiai jeleit mutatták. Ez a kis minta lehetőséget adott a csapatnak arra, hogy megtudja, mi teheti az agyat ellenállóvá a betegség ellen.
A kutatók szerint ez állhat a háttérben
- Genetika és bizonyos életmódbeli döntések. Ezek a tényezők ugyanis általában az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepet játszanak.
- Az „ellenálló” agyak jobban képesek kiüríteni az Alzheimer-kór kialakulásával összefüggésbe hozható káros fehérjéket.
- Az "ellenálló" agyak sejtjeinek hatékonyabb az energiatermelése.
Egyelőre azonban nem világos, hogy mi áll e különbségek mögött, ám ha megvan a hiányzó láncszem, az a gyógyításhoz is egyértelműen közelebb visz majd.