Házi gyógymódok napallergiára: így csillapíthatod a viszkető kiütéseket

A napfény olykor kellemetlen, akár egészen súlyos bőrreakciót válthat ki leégés nélkül is. Mi segíthet a napallergián?

A köznyelvben napallergiaként emlegetjük, míg az orvosi szakirodalom fotodermatózis néven ismeri a napfény hatására kialakuló bőrkiütéseket, amelyekhez olykor egyéb tünetek is társulhatnak. Van, hogy a panaszok néhány perc alatt kialakulnak, máskor több óra vagy nap is eltelhet, mire fellépnek. A közös pont ezekben az esetekben a természetes fénynek való kitettség, illetve az annak hatására fellépő reakció – derül ki a Clevelandi Klinika leírásából.

napfény, három fiatal lány napozik
Olykor a természetes napfény is kiválthat kellemetlen bőrreakciót és kiütéseket. Fotó: Getty Images

Mint arra a Helsana svájci egészségbiztosító cikke rámutat, az UV-sugárzás mellett számos egyéb tényező is közrejátszhat a kellemetlen bőrkiütések megjelenésében. Így például kockázati faktorként működhetnek egyes illatanyagok és olajok, krémekben található tartósító- és emulgeálószerek, sőt, paradox módon még egyes fényvédők UV-szűrő összetevői is. Ezenkívül nem ritka, hogy a fényérzékenység gyógyszerek mellékhatásaként jön létre, ami mögött a többi között szorongásoldók, kemoterápiás szerek, gyulladáscsökkentők, antidepresszánsok, valamint akár pattanás elleni készítmények is állhatnak.

Tünetek: a napallergia négy nagy típusa

  • Aktinikus prurigo: a bőrfelszínből kiemelkedő, erősen viszkető papulákat, csomókat nevezzük így. Ez a fajta kiütés a bőr azon részein is megjelenhet, amelyeket egyébként nem ért közvetlen napfény. Bárkinél kialakulhat aktinikus prurigo, de leggyakrabban a sötétebb bőrtónusú latin-amerikai és amerikai indián lakosságot érinti.
  • Fotoallergiás reakció: olyan esetekben léphet fel ez a típus, ha a bőrre kent vagy kerülő krémek és egyéb készítmények egyes vegyületeiben vált ki reakciót a napfény. Naptejek, sminktermékek, illatszerek, de még akár gyógykészítmények is előidézhetnek hasonló problémát. A tünetek általában késlelteve, néhány órával vagy nappal a napfénnyel való érintkezést követően alakulnak ki.
  • Polimorf fénykiütés: többnyire fiatalokat, nőket és világos bőrtónusú embereket érint. Az érintettek bőrén néhány órával azután jelennek meg apró dudorok, foltok vagy hólyagok, hogy a szabadban napfénynek voltak kitéve.
  • Szoláris csalánkiütés: ahogy az elnevezés is tükrözi, ez esetben napallergia okozta csalánkiütésről beszélünk. A tünetek intenzitása viszont nagyon változó, az egészen enyhétől az életet veszélyeztető anafilaxiáig is terjedhet.

A napallergia kezelése

Fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben a napallergia gyakran okoz panaszokat, vagy tartós tünetekkel jár, feltétlenül javasolt orvoshoz fordulni. Szükség esetén gyógyszeres úton is lehetséges csillapítani a bőrreakciókat. Szájon edett bevehető gyógyszerek és helyi hatású gyulladáscsökkentő készítmények egyaránt elérhetőek e célra. Ezzel együtt sokat tehetünk a megelőzés és állapotjavulás érdekében egyéb módszerekkel is.

  • Tavasszal és nyár elején érdemes fokozatosan növelni a szabadban töltött időt. Ez segít a bőrnek, hogy alkalmazkodni tudjon a megváltozó körülményekhez, fényhatáshoz.
  • A legerősebb UV-sugárzás idején, délelőtt 10 és délután 4 óra között jobb kerülni a közvetlen napfényt. Maradjunk a nap ezen szakaszában zárt térben vagy árnyékban, főleg nyáron.
  • Ha arra gyanakszunk, hogy valamilyen bőrápolási termék okoz fényérzékenységet, hagyjuk abba a használatát. Ha pedig valamilyen gyógyszer áll a gyanú középpontjában, konzultáljunk kezelőorvosunkkal a lehetőségekről.
  • Sokat segíthet, ha ruházattal is védjük bőrünket az erős napfénytől. Hosszú ujjú felsőktől és hosszú szárú nadrágoktól a széles karimájú kalapokig megannyi opció közül lehet válogatni, keresve persze a jól szellőző anyagokat és lazább szabásokat, hogy a nagy melegben se legyen kényelmetlen a viselésük.
  • Végezetül a napallergia kivédése szempontjából is nagyon fontos, hogy az év bármely szakában menjünk is ki a szabadba, sose feledkezzünk meg a megfelelő fényvédelemről!

Amennyiben mégis kialakulnak napallergiás tünetek, úgy fontos, hogy húzódjunk vagy maradjunk árnyékban. Sok esetben hasznos, ha az érintett bőrfelületet letakarjuk hűvös, nedves törölközővel, illetve ha odafigyelünk a belső hidratálásra, azaz a bőséges folyadékpótlásra. Szükség esetén vény nélkül kapható antihisztaminok is enyhülést hozhatnak – a megfelelő készítmény kiválasztásához kérjük a patikában gyógyszerész segítségét. Mivel a napallergia ritkán súlyos állapotot is kiválthat, előfordulhat, hogy azonnal mentőt kell hívnunk. Ne habozzunk tehát a segítségkéréssel, ha a bőrtünetek mellett mellkasi fájdalom, eszméletvesztés, izomgörcs, erős fejfájás, hasi fájdalom, hirtelen és nagyfokú gyengeség, légzési vagy nyelési nehézség, hányás jelentkezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Napi 5 percet is alig beszélünk a gyermekünkkel
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +31 °C
Minimum: +14 °C

A gomolyfelhők mellett általában sok napsütés, döntően száraz idő várható, csupán az északkeleti határszél közelében fordulhat elő gyenge záporeső. Az északnyugati szelet egyre nagyobb területen kísérik élénk, helyenként erős lökések. Délután 29, 34, késő este 18, 27 fokot mérhetünk. Ma éjszaka egy hidegfront éri el a térségünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra