Ajakherpesz: miért csak tüneti kezelés létezik?

Ha egyszer bekerült a szervezetbe a herpeszvírus, nem lehet tőle megszabadulni, a kiújuló herpesz kezelésére viszont már hatékony gyógymódok léteznek.

A herpeszvírus igen ragályos betegség, így szinte majdnem mindenki vírushordozó. A szervezetben olyan helyen lapul meg a kórokozó, ahol az immunrendszer számára láthatatlan, így a gyakori és könnyen terjedő betegség bárkinél újra és újra megjelenhet, nincs rá sem oltóanyag, sem végleges megoldást kínáló gyógyszer.

Az emberek többsége hordozza az ajakherpeszért felelős vírust
Az emberek többsége hordozza az ajakherpeszért felelős vírust. Fotó: Getty Images

Az ajakherpeszt elsősorban a HSV-1 (herpes simplex vírus 1) okozza, lappangási ideje akár húsz nap is lehet. Először úgynevezett elsődleges fertőzés zajlik le, majd a vírus nyugalmi állapotba kerül, és akár évekig panaszmentesen megbújik az idegdúcokban - itt ugyanis láthatatlan marad a szervezet védekező folyamatai számára. Emiatt ebben az állapotban kezelni sem lehet.

A herpesz gyakori betegség, melyet a herpes simplex vírus okoz. Számos variációja lehet, elsősorban az alapján osztályozzák, hogy mely testtájakat érinti. Megjelenéséről, kezeléséről számos tévhit kering. Ismerjük meg egy kicsit jobban ezt a betegséget!

A kórokozók akkor aktiválódnak, ha valamilyen behatás éri a szervezetet, így a legyengült immunrendszer mellett képesek az idegsejtek nyúlványain keresztül a bőr felszínére, főként az elsődleges fertőzés helyére vagy annak környékére vándorolni, kellemetlen tüneteket okozva. Ilyen káros behatás lehet a stressz, a kimerültség, az erős ultraibolya sugárzás, a lázas fertőző betegségek, a hormonális változások, illetve egyéb fertőzések, gyulladások is.

A herpeszvírusok cseppfertőzés vagy érintkezés során jutnak a szervezetbe. Már a valódi panaszok jelentkezését megelőzően bizsergő, égő, viszkető érzés keletkezik a bőrön, ekkor már megállás nélkül szaporodnak a kórokozók, majd vékony falú, apró hólyagok jelennek meg az ajkakon, jól körülhatárolt területen. A nagyszámú hólyagocskák szorosan egymás mellett fejlődnek ki, végül összefolynak egy nagyobb hólyaggá.

A patikák polcain többféle készítményt is találhatunk, amelyek felgyorsítják a gyógyulási folyamatokat, és hűsítik az érintett bőrfelületet.

Az addig tiszta folyadéktartalom zavaros lesz, végül beszárad, és barnás színű pörkök jelennek meg a helyén, amelyek előbb-utóbb hegképződés nélkül leválnak. Mindez fájhat, csíphet, rendkívül kellemetlenné lehet, megzavarva a komfortérzetet. Ha a hólyagok idő előtt felszakadnak, a gennykeltő baktériumok felülfertőzhetik a sebet. Mivel a vírusfertőzés önmagában nem kezelhető, a jelenleg elérhető gyógyszerek a vírusok szaporodását és így továbbterjedését akadályozzák meg, emiatt a tünetek kezelését minél előbb - amikor a bőr ég és bizsereg - célszerű megkezdeni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájak mellett az északkeleti, délután az északi tájakon is előfordulhatnak felhősebb időszakok, máshol napos idő várható. Csapadék napközben már nem valószínű. Az északkeleti, keleti szelet délután nagy területen kísérik élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra