Herpesz: kellemetlen hólyagok a száj körül
Amit tudni érdemes a herpeszrőlA herpesz gyakori betegség, melyet a herpes simplex vírus okoz. Számos variációja lehet, elsősorban az alapján osztályozzák, hogy mely testtájakat érinti. Megjelenéséről, kezeléséről számos tévhit kering. Ismerjük meg egy kicsit jobban ezt a betegséget!
A herpeszvírussal való első találkozás bőrkontaktussal vagy testnedvekkel való érintkezés során történik meg. A fertőző egyénnek nem kell tüneteket mutatnia ahhoz, hogy továbbadja a vírust, de a látható tünetek jelentősen megnövelik a fertőzés kockázatát. A herpeszvírussal megfertőződhetünk közös használatú evőeszközök, borotva, törülköző útján is.
Az elsődleges fertőzést követően a vírus az érzőidegek mentén felkúszik az V. agyideg dúcainak idegsejtjeibe, és ott várja meg az aktív betegség által kiváltott ellenanyag-termelés csökkenését. Amikor az ellenanyagszint már kellően alacsony, és bizonyos külső vagy belső hatásokra néhány idegsejt szétesik, a vírusok az érzőidegek mentén a bőrfelszínre jutnak, ahol típusos bőrgyulladást okoznak.
A reaktiválódás oka sokszor ismeretlen és mindenkinél más válthatja ki a hólyagok megjelenését, de gyakori, hogy napégés, gyomorpanaszok, stressz, menstruáció, lázzal járó betegségek vagy az immunrendszer általános gyengesége miatt alakul ki a herpesz.
A herpesz bevezető, "jósló" tünetei közé tartozik az érintett terület viszketése, bizsergése, érzékenysége, égő fájdalma. Ezek után rövid időn belül megjelennek az első hólyagok. A herpeszes bőrgyulladás jellemző tünete a fájdalmas bőrpír és duzzanat, melynek felületén apró, víztiszta hólyagok jelennek meg.

A herpesz kezelésére nem mindig jók a házi praktikák
Pár nap után a hólyagok tartalma zavarossá, gennyessé válik, majd a hólyagok felszakadnak. Helyükön apró, fájdalmas, gennyes lepedékkel fedett fekélyek maradnak. A betegség különösebb kezelés nélkül is 7-10 napon belül magától meggyógyul, de bármikor számítani lehet arra, hogy újra fellángol. Ha a herpesz vírussal történt fertőződés bekövetkezett, a vírus egész életen át a szervezetben marad.
A herpesz gyógyulását felgyorsíthatjuk antivirális hatóanyagú tabletta szedésével, helyileg ható kenőcs alkalmazásával (ezeket azonban csak addig javasolt használni, míg a hólyagok ki nem fakadnak). A herpesz kezelésére számos házi módszerről is olvashatunk, hallhatunk, de ezek nagy része többet árt, mint használ.
A hólyagokat lehetőleg csak speciális gyógyszerrel kenegessük, és ne piszkáljuk, ne szúrjuk ki, így ugyanis csak felgyorsíthatjuk a betegség terjedését, sőt felülfertőződést is okozhatunk.
Értékelje a cikket!