Pest megyében leterheltek a háziorvosok, de vannak elegen, az aprófalvas régiókban viszont magas a betöltetlen praxisok aránya - idézi az Inforádió a Központi Statisztikai Hivatal 2015-ös egészségügyi statisztikai összesítőjét.
16 ezer eset egyetlen háziorvosra
Az adatok szerint a magyar népesség öregedésével egyre több 60 éven felüli páciens jut az orvosokra. Az idősebb betegeknek pedig több olyan egészségi problémájuk is van, amely miatt ellátásra szorulnak. A két leginkább érintett megye e tekintetben Veszprém és Pest, ahol az idős betegek száma 15 év leforgása alatt mintegy 50 százalékkal nőtt.
Eközben a háziorvosok száma folyamatosan csökken, ezzel együtt pedig nő a betegforgalom. A 2015-ös évben egy háziorvosnak átlagosan 11500 esetben kellett ellátást nyújtania, de például Szabolcs-Szatmár-Beregben ez a szám egészen 16 ezerig is felkúszott.
Hiányos a középgeneráció
Bár az orvosi egyetemi városok vonzáskörzetében nincs gond az utánpótlással, a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátásokban és egyes szakrendeléseken az üres orvosi állások aránya 10 százaléknál is magasabb. Az allergológia, a szívsebészet, a bőr- és nemi-beteg gondozás, a fogászat, a pszichiátria és a mentés területén egyaránt jelentős az orvoshiány , akárcsak a járóbeteg szakellátásban az onkológia, az infektológia és a fizikoterápia terén.
Az orvosok körében szintén egyre jellemzőbb az elöregedés. A 35 évnél fiatalabb orvosok aránya kis mértékben ugyan nő, a középgeneráció viszont komoly hiánnyal küszködik. Az idős kori továbbfoglalkoztatásnak köszönhetően a legfrissebb adatok szerint a 60 évnél idősebb orvosok aránya 30 százalék körüli, sőt, egyes szakképesítések, mint például az addiktológia vagy a gyermekszemészet esetében 50 százaléknál is magasabb.