Új kutatócsoport fékezné meg az agyrákot

Az egyik legagresszívebb agyráktípus tanulmányozására hoz létre kutatócsoportot Kaszás Attila neurobiológus a Magyar Kutatási Hálózat Hazahívó programjában.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében megalakuló új kutatócsoport célja az egyik legagresszívebb agyráktípus, a glioblasztóma és annak egyik súlyos szövődménye, a tumorral kapcsolt epilepszia kutatása és lehetséges kezelése.

agy, agydaganat, MRI, MR, CT, képalkotó vizsgálat
Az agyat célzó képalkotó vizsgálatok során látható az elváltozás. Fotó: Getty Images

Cél, hogy a tumor ne tudjon növekedni

Kaszás Attila több franciaországi kutatóintézetben szerzett tapasztalatot a képalkotó, elektrofiziológiai és neurotechnológiai módszerekben. Az általa hazahozott neurotechnológia alkalmazásával a kutató célja egyebek mellett a glioblasztóma többszintű megfigyelése, a tumor növekedésének csökkentése, valamint az ahhoz kötött kóros epileptikus aktivitás befolyásolása.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat közleménye közölte: a HUN-REN által 2023-ban első alkalommal meghirdetett Hazahívó és Külföldi Kutatókat Toborzó Programban a nemzetközi élvonalhoz tartozó hat magyar és egy külföldi kutató érkezik Magyarországra, hogy kutatócsoportot alakítson és megvalósítsa a nyertes pályázatban vállalt tudományos projektjét.

Kutatóknak sikerült azonosítaniuk egy súlyos agydaganattípus – a glioblastoma multiforme – esetében nyolc gént, amelyek megjósolják, hogy meddig élhet a beteg a diagnózis után. Ezek a gének az immunrendszerhez kapcsolódnak, és segíthetnek az orvosoknak meghatározni a legjobb kezelést. Korábbi cikkünkben számoltunk be arról, hogy sikerült azonosítani a leghalálosabb agydaganatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra