Új gyógyszeres kezelést tesztelnek daganatos gyermekeken. Sokkal enyhébb, mint a kemoterápia, de legalább olyan hatásos – számol be a BBC az új eljárásról, aminek eddig csak pozitív eredményei vannak. A londoni Great Ormond Street kórházban kezdték meg a blinatumomab (egyszerűbben nevezve „blina”) nevű gyógyszer tesztelését.
A saját immunrendszerünk pusztítja el a rákos sejteket
„Ez a kezelés jelenti számunkra a fényt az alagút végén” – mondja a 11 éves Arthur családja. A fiú ugyanis leukémiával küzd, és amióta megkezdték az újfajta kezelést, sokkal kevésbé érzi magát betegnek, sőt több életkedve van. Korábban kemoterápiát kapott, és az nagyon megviselte.
A blina már engedélyezett a rákos felnőttek kezelésére, a szakértők pedig remélik, hogy a gyermekek számára is biztonságosan alkalmazható lesz. A gyógyszer egyfajta immunterápiaként kutatja fel a rákos sejteket, hogy a szervezet saját immunrendszere felismerje és elpusztítsa azokat. Ráadásul a kezelés pontosan a rákos sejtet támadja, így az egészséges sejtek nem sérülnek, ellentétben a kemoterápiával, ami viszont mindent elpusztít.