A lupusz széles körű megismertetését, valamint a betegséggel kapcsolatos tévhitek eloszlatását nagyon fontosnak tartják az orvosok. A tények ismeretével ugyanis lehetővé válik a probléma korai felfedezése. A lupusszal kapcsolatos legfontosabb információkról dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa beszél.
Tények a lupuszról
A lupusz egy nem fertőző, autoimmun betegség. Világszerte mintegy 5 millió embert érint, a betegek többsége nő. Kialakulásában vélhetőleg külső és belső - a szervezetben zajló tényezők - egyaránt szerepet játszanak, ám azt nem tudni, hogy kinél milyen okból jelentkeznek a tünetek. A diagnózist nehezítik az egész szervezetben felbukkanó, sokszor egyénenként is eltérő panaszok, amelyek időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek. Az alábbi pontokban összefoglaljuk a szisztémás, vagyis az egész szervezetet érintő lupusz betegség (SLE) tüneteit.
Bőrtünetek
A bőr fényérzékenysége miatt napfény hatására kiütések, bőrpír jelenik meg. Legjellemzőbb tünete az arcon - az orron és az orcákon - megjelenő, pillangó alakú bőrpír . A betegség emellett hirtelen, látszólag ok nélkül jelentkező hajhullást is okozhat.
Izmok és ízületek
A több mint három hónapon át tartó, sajgó, fájdalmas és duzzadt ízületek is jelezhetik a betegséget. De árulkodó jel lehet az állandósult, extrém fáradtság és gyengeség érzet is, amely alvás, pihenés hatására sem múlik.
Agy és idegrendszer
Jellegzetes tünet az egy óránál hosszabb ideig fennálló zavartság, emlékezetkiesés is. Ha pedig
néhány napig ismert kiváltó ok nélkül 38 Celsius-fok feletti láz jelentkezik, szintén érdemes lupuszra gyanakodni.
Szív, tüdő, keringési rendszer
A mély lélegzetvételnél jelentkező mellkasi fájdalom, a vérszegénység vagy a laborlelettel bizonyított alacsony fehérvérsejtszám is jellemző a lupuszra. Ezeken kívül előfordulhat a kéz és/vagy láb ujjainak vörösre vagy kékre színeződése, az ujjakat zsibbadása és fájása, valamint véralvadási probléma vagy vetélés is bekövetkezhet.
Orr, száj, vesék
Szintén árulkodó tünet, ha öt nap alatt sem javuló sebek, fekélyek jelennek meg a szájban vagy az orrban, és nehezen gyógyuló sebeket fedezünk fel a bőrön. Gyanús lehet a lábak és a boka szimmetrikus - jobb és bal oldali - duzzanata, valamint a vizelet magas fehérjetartalma is.
Nehéz felismerni a lupuszt
"A betegség diagnózisát nemcsak a tünetek sokszínűsége, de a más kórképekhez való hasonlósága is nehezíti. A bőrtünetek és az ízületi fájdalom együttes jelentkezése mellett a laboratóriumi vizsgálatok eredménye is döntő fontosságú a diagnózis szempontjából" - magyarázta a szakember.
A lupuszra nincs gyógymód, de idejében felfedezve jól kezelhető. A gyulladásos folyamatok mérsékelhetők, a szervkárosodások megelőzhetők szteroidok és immunmoduláns szerek segítségével. A bőrpanaszok enyhítésére kortikoszteroid tartalmú krémek javasolhatók. A korai diagnózis és kezelés segítségével az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.