A végítélet képzeletbeli órája azt szimbolizálja, hogy mekkora az emberiség megsemmisülésének kockázata. Az óra 73 éves történetében még soha nem állt ilyen közel a végítélethez az emberiség. Amikor megalkották 1947-ben, az óra mutatója hét percre állt az éjféltől. Tavaly és tavalyelőtt viszont már éjfél előtt két perccel állt az óramutató.
"A nemzetközi helyzet rettenetes"
Kutatók és szakértők évente kétszer gyűlnek egybe, hogy értékeljék az év világszintű eseményeit. Ilyenkor döntenek arról is, hogy milyen irányba mozduljanak a végítélet órájának mutatói. Legfrissebb közleményük szerint a nukleáris fenyegetés és a klímaváltozás veszélyei párosulnak az internetalapú információs háború veszélyével. "A nemzetközi helyzet rettenetes, de nemcsak ezen veszélyek miatt, hanem azért is, mert a világ vezetői lehetővé tették, hogy elkopjon az nemzetközi politikai infrastruktúra, amellyel ezeket kezelni lehetett" - írták.
"Most már másodpercekkel, és nem pedig órákkal vagy percekkel fejezzük ki azt, milyen közel áll az világ a katasztrófához" - hangoztatta Rachel Bronson, a Atomtudósok Bulletinjének (BAS) elnök-vezérigazgatója. A szervezet ügyvezetője, Jerry Brown pedig arra figyelmeztetett, hogy a nagyhatalmak közötti veszélyes rivalizálás és ellenségeskedés növelte egy nukleáris baklövés veszélyét, de klímaváltozás is a válság összetevője. Eljött az ideje, hogy felébredjünk - hangsúlyozta.