Kiszámolták, mikor jön el a világvége – a vártnál jóval hamarabb

A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták. Előzőleg az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták ugyanis.

Mikor halnak ki végleg a leghosszabb életűnek ítélt égitestek, a fehér törpék? Ezt a kérdést vizsgálta közös kutatásában Heino Falcke asztrofizikus, Michael Wondrak kvantumfizikus és Walter van Suijlekom matematikus, a hollandiai Nijmegen Radboud Egyetem professzorai. Számításaikat a Stephen Hawking brit fizikusról elnevezett Hawking-sugárzásra alapozták. A Hawking-sugárzás egyik következménye, hogy a fekete lyukak nagyon lassan részecskékre és sugárzásra bomlanak. A kutatócsoport ugyanakkor kimutatta, hogy a Hawking-sugárzás folyamata elméletileg más, gravitációs mezővel rendelkező objektumokra is vonatkozik – írja a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Az univerzum bőven túl fogja élni a Földet

Számításaik szerint egy tárgy párolgási ideje csak a sűrűségétől függ. „Az univerzum vége sokkal hamarabb jön el, mint várták, de szerencsére még mindig nagyon távol van” – idézi a cikk Heino Falckét, a tanulmány vezető szerzőjét. Walter van Suijlekom szerint sem kell az emberiségnek túlságosan aggódnia az univerzum vége miatt. A Nap ugyanis körülbelül egymilliárd év múlva túl forróvá válik az élethez, és felforralja a Földön az óceánokat. Körülbelül nyolcmilliárd év múlva pedig oly mértékben kezd majd tágulni, hogy felfalja addigra már kopár és élettelen bolygónkat.

Tanulmányukat a kutatók a Journal of Cosmology and Astroparticle Physics című tudományos folyóiratban publikálták.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Napi 5 percet is alig beszélünk a gyermekünkkel
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +31 °C
Minimum: +14 °C

A gomolyfelhők mellett általában sok napsütés, döntően száraz idő várható, csupán az északkeleti határszél közelében fordulhat elő gyenge záporeső. Az északnyugati szelet egyre nagyobb területen kísérik élénk, helyenként erős lökések. Délután 29, 34, késő este 18, 27 fokot mérhetünk. Ma éjszaka egy hidegfront éri el a térségünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra