Okosgyógyszer
Szív és érrendszeri betegségek
Mitől megy föl a vérnyomásunk? (2)
A vérkeringésünk zárt rendszer, melynek a szív a hajtómotorja. Vérnyomás alatt tulajdonképpen azt a nyomást értjük, amit a szív és az artériák fejtenek ki, hogy a vért áramoltassák a testben. Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélünk, ha a vér ütőerekre, vagyis az artériák falára gyakorolt nyomása meghaladja a normális értéket.
Vérnyomásra már megvannak az okosgyógyszerek
A magas vérnyomás világszerte ez az egyik legfőbb halálok, pedig tipikusan olyan betegségről van szó, amely már rég remekül kezelhető: kombinált terápiával, okosgyógyszerekkel töredékére csökkenthetők az általa okozott veszélyek. A gond egyedül az, hogy a betegek gyakran nem hűek a terápiához.
Váltsunk életmódot! De hogyan? (2)
Átállni a régóta megszokott étrendről, mindennap úszni vagy sétálni menni, letenni a cigarettát, búcsút inteni a cukros ételeknek egyáltalán nem egyszerű feladat. Szilárd elhatározás, és akarat kell hozzá, s még akkor sem könnyű a váltás, ha az életünk múlik rajta. Tippek, tanácsok a mindennapokra. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, és a nagyobb baj megjelenésének kockázatát néhány, életmódunkhoz kapcsolódó...
Ismét Egészséghősök díj – Most megköszönheted, amit egy egészségügyben dolgozó tett érted
Több év eltelt azóta, hogy utoljára ’Egészséghősöket’ díjaztunk. A pályázat most más formában tér vissza – ezúttal a gyógyítás olyan szereplőire koncentrálunk, akikre nem irányul akkora figyelem, mint az orvosokra, sokszor mégis rajtuk múlik a legtöbb. Jelölj te is szakembert az Év Mentőse, az Év Ápolója, az Év Orvosasszisztense vagy az Év Civil Egészséghőse kategóriában!
Stroke: gyulladáscsökkentők is enyhíthetik az utóhatást
Angol kollégáikkal együtt olyan kulcsfontosságú gyulladásos szenzorokat azonosítottak az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai, amelyek jelentős szerepet játszanak a stroke-ot követő idegrendszeri károsodás kialakulásában. Eredményük új utakat nyithat meg betegség kezelésében.
Sikertörténet a stroke ellátásában
A sikeres prevenciónak és a javuló akut ellátásnak köszönhetően az elmúlt 3 évtizedben Magyarországon kevesebb mint felére csökkent a szélütésben elhunytak száma, ha pedig az emberek még tájékozottabbak lennének, tovább csökkenhetne ez az arány. Az ugyanis bizonyított, hogy a szív-és érrendszeri betegségek jelentős része korai felismerésnél jól gyógyítható, az akut esetek azonnali ellátással pedig jelentős arányban jól kezelhetők.
A koleszteringyógyszerek is segíthetik a stroke megelőzését
Alábecsülték a stroke és a szívroham kockázatát drámaian csökkentő koleszteringyógyszerek, a sztatinok hasznát és eltúlozták mellékhatásait. A friss tudományos eredmények szerint ezek a készítmények majdnem tízszer több embernél előzhetik meg a szív-és érrendszeri katasztrófákat, mint amennyinél mellékhatásokat okoznak.
A stroke versenyfutás az idővel
Az agyi érbetegségek érrendszeren belül használt eszközökkel történő gyógyítása rengeteget fejlődött az elmúlt években, így ma már nagyobb eséllyel menthetők meg azok, akik időben segítséget kapnak. A stroke kezelésében ennek felismerése komoly áttörést hozott.
Megóvható a szív
Az infarktus, a stroke és a perifériás keringési elégtelenség kockázata nem csak azoknál lehet magas, akik életmódjukkal tesznek is ezért, hanem azoknál is, akik genetikailag magas koleszterinszinttel élnek. A veleszületett adottság miatti rizikó egyedül gyógyszeresen csökkenthető, azzal lehet megelőzni a gyakran fiatal korban jelentkező tragédiákat. A nagy gond az, hogy a betegségről az érintettek sokszor nem is tudnak.
Hihetetlen szerkezet: mit nem tudunk a szívről?
Természetesnek vesszük, hogy szívünk dobog, hogy működése igazából fel sem tűnik. Pedig ez a szerv nagyon bonyolult, nem véletlen, hogy ha baja lesz, nehéz meggyógyítani. De lássuk, melyek azok az érdekes tények, amelyeket nem tudunk testünk motorjáról.
Kontrollálható a szívmegnagyobbodás?
Kutatók szerint lehetőség nyílhat arra, hogy már létező rákgyógyszerekkel kezelni lehessen azt az állapotot, amely a megnagyobbodott szívsejtek miatt vezethet szívrohamhoz vagy stroke-hoz. A University of Texas Southwestern orvosi központjának kutatói szerint a problémát okozó molekuláris folyamat hátterében a hiszton-deacetiláz enzim működése áll, így ennek...
Van új a nap alatt: régi terápiák, új eredmények
A hipertónia nem gyógyítható, de ma már nagyon jól kezelhető: azoknak, akik a gyógyszeres terápiát betartják, nem romlik az életminősége, a korszerű készítmények pedig már mellékhatásokat sem okoznak. Az orvostudomány új ága már azt is vizsgálja, milyen különbségek lehetnek a gyógyszerek hatásában attól függően, melyik napszakban alkalmazzák a készítményt. Emellett új hatásokat is felfedeztek már.
Olvasd el aktuális cikkeinket!
A hagymától kapott fertőzést 90 ember a híres gyorsbüféláncban
Valószínűsíthetően a hamburgerekbe tett vöröshagyma volt a forrása annak a járványkitörésnek, amely során eddig 90 ember betegedett meg a McDonald's vendégei közül az Egyesült Államokban – közölte szerdán az amerikai járványügyi hatóság (CDC).
Tovább bővül az EgészségAblak
Több mint 3 millióan használják Magyarországon az EgészségAblak mobilalkalmazást, ezzel pedig a régióban igen előkelő helyen állunk az egészségügyi adatversenyben. Ennek ellenére ezen a területen számos kérdés és megoldandó feladat sorakozik az információ megosztás, az online megoldások hozzáférhetősége vagy éppen a távorvoslás terén.
Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.