Okosgyógyszer
Gyógyszerfejlesztés
Már nem halálos ítélet a rák
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mennyire veszélyes betegség a rák, és tudjuk: kockázatát már az csökkentheti, ha egészségesen élünk. Az egyre hatékonyabb terápiák miatt kulcsfontosságúak a szűrővizsgálatok is, hiszen a kezelést ezeknek köszönhetően lehet a leghamarabb megkezdeni.
Innováció - gyógyszerfejlesztés közelről
Ma már mindenkinek természetes, hogy mindenféle bajunkra kaphatunk gyógyszert. Ám a különféle pirulák hosszú út után kerülnek a patikákba: egyetlen sikeres, új készítmény kifejlesztése rengeteg időt és pénzt emészt fel. Hogyan születik a gyógyszer?
Áttörés a rákterápiában
Egyre több az áttörés a daganatos betegségek gyógyszeres terápiájában, ennek köszönhetően a korábban végzetesnek számító ráktípusok is nagyobb eséllyel lehetnek gyógyíthatók. Csak az elmúlt öt évben közel húsz új rákterápiás eljárást hagytak jóvá az Európai Unióban. Egymást érik azok a befogadásra váró készítmények is, amelyek halálos betegségre jelenthetnek megoldást.
Már nem tudják magukat álcázni a ráksejtek!
Hatalmas fejlemény volt tavaly, hogy az amerikai gyógyszerügyi hatóság olyan új rákgyógyszert engedett a piacra, amely a szervezet saját immunrendszerét erősítette meg, azáltal téve hatékonyabbá a daganat elleni küzdelmet. Az ilyen jellegű készítmények fejlesztése régi rejtélyt oldott meg: rávilágított arra, hogy a ráksejtek hogyan kerülik meg a szervezet immunrendszerét. A válasz az, hogy a tumorok gyakorlatilag fékeket raknak az immunrendszerre, így az képtelen megszabadulni a ráksejtektől.
Ismét Egészséghősök díj – Most megköszönheted, amit egy egészségügyben dolgozó tett érted
Több év eltelt azóta, hogy utoljára ’Egészséghősöket’ díjaztunk. A pályázat most más formában tér vissza – ezúttal a gyógyítás olyan szereplőire koncentrálunk, akikre nem irányul akkora figyelem, mint az orvosokra, sokszor mégis rajtuk múlik a legtöbb. Jelölj te is szakembert az Év Mentőse, az Év Ápolója, az Év Orvosasszisztense vagy az Év Civil Egészséghőse kategóriában!
Évtizedek kellenek, míg egy kutatási eredményből gyógyszer lesz
Akár több éves munkával felfedezni egy vegyületet, egy új hatóanyagot, csak az első lépés egy új gyógyszer piacra dobása felé. Ahhoz, hogy biztonságos és hatásos gyógyszereket kapjanak a betegek, több éves ellenőrzésen, engedélyeztetésen kell átesniük.
Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.