Nincs többé fájdalom, csak mozgatható ízületek
A nem szteroid gyulladásgátlók (NSZGYG-k) többsége egy prosztaglandinnak nevezett fájdalomkeltő vegyület termelődését csökkentve a gyulladás miatt fennálló panaszok mint a duzzanat, a fájdalom és az ízületi merevség súlyosságát enyhíti.
Az ízületi gyulladás gyógyszeres kezelésére alkalmazott hatóanyagok közé tartozik a naproxén, az ibuprofen, a piroxicam, a phenylbutazon, a diclofenac nátrium sója, az indometacin. A NSZGYG kezelés alatt jelentkező mellékhatások sokfélék lehetnek, a gyomor-bélrendszert érintő károsodások (fekélyek, vérzések) mellett idegrendszeri panaszok (fejfájás, szédülés), vérképzőrendszeri eltérések, bőrkiütések, ödémák előfordulására is számítani lehet.
Bár a NSZGYG-k jelentős részének hatásmódja azonos, a beteg kórelőzményének ismeretében és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatások mérlegelésével a kezelőorvos személyre szabottan választja ki a páciens számára az optimális gyulladáscsökkentő szert és rendeli el annak minimális, de még ható dózisát.
Amit az orvos mérlegel:
- Az ibuprofen alkalmazása azért tekinthető előnyösnek, mert a betegek jobban tolerálják, a kiváltott mellékhatások kevésbé súlyosak. A rövid felezési idő sem jelent használati korlátot, hiszen az ízületi résbe lassan jut be és ott tartósan magas mennyiségben mutatható ki.
- A piroxicam gyulladáscsökkentő hatása kifejezett, hosszú felezési ideje miatt elég az előírt adagot napi egyszer alkalmazni.
- A phenylbutazon, diclofenac tartalmú kenőcsökkel egyes ízületi panaszok sikeresen kezelhetőek, és a helyi használat miatt súlyos mellékhatások jelentkezésétől sem kell tartani.
- Az egyik legerősebb hatású NSZGYG az indometacin, melynek alkalmazása körültekintést igényel, hiszen a mellékhatások megjelenésének gyakorisága eléri a 40%-ot. A fekélykeltő potenciál magas, a tartósan indometacint szedő betegek több mint negyede súlyos fejfájásról számol be.
Terhes és szoptató kismamák, gyermekek és idősek esetében az erős hatású NSZGYG-k használata nem vagy csak folyamatos orvosi kontroll mellett ajánlott.
A gyógyszerkölcsönhatások jelentkezésének aránya ennél a hatóanyagcsoportnál magas, melynek oka az, hogy a szérumfehérjékhez nagy affinitással kötődve más terápiás hatású vegyületeket könnyedén leszorítanak. Ez különösen veszélyes lehet olyan esetekben, amikor a páciens például véralvadásgátlót vagy szulfonamid származékot szed.
Helyileg adott szteroidok: minimalizáljuk a mellékhatásokat
A kortikoszteroidokerős gyulladáscsökkentő vegyületek. Hatásmechanizmusuk alapja, hogy gátolják az arachidonsav azaz közvetve a prosztaglandin és még számos más vegyület képződését a sejtmembrán foszfolipidekből. Tekinthetjük ezért őket a NSZGYG-k "feletteseinek", hiszen egy szinttel feljebb avatkoznak be a gyulladás láncfolyamatába. Hatásukra a szervezet védekezőképessége csökken, a fehérvérsejtek működésének mintázata módosul. A szteroidokkal való kezelés kizárólag tüneti, a háttérben meghúzódó okok megszüntetése nem történik meg.
Maximális terápiás előny minimális kockázattal
Azzal, hogy a szteroid bevitele nem szájon át történik, hanem közvetlenül a fájó ízületbe, a súlyos mellékhatások kivédhetőek illetve előfordulási kockázatuk alacsony szinten tartható. Így általában nem kell tartani a következő súlyos reakcióktól, melyek nagydózisú és/vagy hosszan tartó szteroid szedés következményei lehetnek: csontritkulás, gyomorfekély, izomfájdalom, vérnyomás emelkedés, központi idegrendszeri ingerlékenység fokozódás, bőrelvékonyodás, gyermekeknél növekedés visszamaradás. A gyors gyógyszermegvonás hatására a fájdalom erősebben térhet vissza és a gyulladás is újra jelentkezhet.
A különböző ízületi megbetegedések kezelése alatt ezeket a származékokat injekció formájában az érintett területre juttatják. Főleg akkor használatosak, ha a diagnosztizált betegség egy vagy csak néhány ízületet érint, főleg a térd-, az ujj-, és a vállízület esetében, és más gyógyszerek nem tudják a fájdalmat és a duzzanatot mérsékelni. Akár egy injekciótól drámai javulás következik be. Az ízületi károsodás veszélyét növeli az ízületbe történő többszöri injekciózás, ezért az ismétlések között célszerű egy adott időtartam kivárása. A szteroid tartalmú készítmények vénykötelessége biztosítja azt, hogy a gyógyszeres kezelést a beteg a kezelőorvos felügyelete alatt folyamatos kontrollvizsgálatok mellett biztonsággal folytathassa.
Gyógytea és ülőfürdő
Az aromaterápia igen hatékony gyógyító módszere az ízületi panaszoknak, nemcsak segít az ízületek mozgathatóságának megtartásában, hanem a fájdalmat is sikeresen mérsékli. A levendula és a rozmaring illóolajának fürdővízbe történő adagolásával a reuma tünetei csökkennek, az izom és ízületi fájdalmak enyhülnek. A mezei zsurlós gyógyfürdő vérkeringési zavarok, reumás panaszok esetén alkalmazható. Az ellenjavallatok között szerepelnek a magas vérnyomás súlyos esetei, szívritmuszavarok, vérzékenység, heveny gyulladásos, fertőző, lázas megbetegedések, degeneratív ízületi megbetegedések akut fázisai, nagy felületű hámsérülések, daganatos betegségek akut szakaszai, rosszindulatú daganatos elváltozások, a terhesség időszaka valamint pajzsmirigy túlműködés és epilepszia.
A gyógyiszapok pakolások készítéséhez is felhasználhatók, a mélyre terjedő meleghatáson kívül általános ingerhatásuk is van. Az iszappakolások krónikus ízületi és izomfájdalmak esetén jótékony hatásúnak bizonyultak.
A reumateák alapanyagai között gyakran szerepelnek a mezei zsurló, a gyermekláncfű, a csalán és az aranyvessző egyes részei. A vizelet mennyiségének növelésén keresztül méregtelenítő hatással is rendelkeznek.
Egy lépéssel az ízületi elváltozások előtt
A porc kopása lassítható a kondroitin szulfát tal és a glükózaminnal történő megelőző kezelés eredményeképpen.
A kondroitin szulfát a porcszövet szerkezetének fenntartásával az ízületi fájdalmat mérsékli, az idült ízületi gyulladás tüneteivel járó csontbetegségek tüneteit enyhíti. Gyakran kombinálják glükózamin származékokkal, mert így a készítmény hatékonysága tovább növelhető.
A megfelelő biztonsági adatok hiánya miatt fokozott elővigyázatosság szükséges a szer szedésével kapcsolatban, ha a páciens terhes, szoptat, gyermek, véralvadásgátlót szed vagy cukorbeteg.
Elégtelen szívműködés és a beszűkült vesefunkció fennállása esetén használatuk kerülendő.
Hogy ne romoljon tovább a helyzet
Léteznek a terápiában olyan hatóanyagok, melyek az ízületi gyulladás előrehaladásának folyamatát képesek lassítani. Ebbe a csoportba sorolhatóak az aranysók, a penicillamin, a sulfasalazin, az antimaláriás szerek és az egyes immunszupresszív szerek. A terápiás hatás a kezelés elkezdését követően csak hónapok múlva jelentkezik. A mellékhatások súlyossága és a kezelés hosszútávú volta egyaránt indokolja, hogy szoros orvosi megfigyelés alatt történjen a beteg gyógyszerelése. A jövő tudománya a jelenben a molekuláris biológia, mely várhatóan az ízületi gyulladás kezelésére is talál optimális alternatívát a háttérben húzódó folyamatok precíz feltérképezésének segítségével.