Véralvadásgátlók

Szagosmüge

Keringésjavító hatású gyógynövény

Latin neve

Asperula odorata L

Népies neve

májusfű, erdőmesterfű

A növény leírása

A buzérfélék (Rubiaceae) családjába tartozik. Illatos, évelő növény. Megtalálható erdőkben, bükkösökben. Fehér színű, kicsiny virágai májusban nyílnak.

Hogyan gyűjtsük?

A növény föld feletti virágos részét használják gyógyászati célokra, amelyet május környékén gyűjtenek.

Érdekesség

A fűvel dohányt is szoktak illatosítani.

Mi van benne?

A szagos müge hajtása melilotozidot tartalmaz, melyből szárítás során kumarin keletkezik. A növényi drogban megtalálhatók még iridoid glikozidok is.

Mire jó?

A növényi kivonatok keringésjavító hatásúak, vénás megbetegedések kezelésénél használják. A népi gyógyászat görcsök oldására és nyugtató hatása miatt alkalmazza.

Hogyan használjuk?

Tea: Vese-, máj- és epebántalmak esetén ajánlják.

Jó tudni!

Szennyezett területről ne gyűjtsük a növényt!
A szagos müge kivonat teaként történő, hosszú távú fogyasztása nem ajánlott. Véralvadásgátló gyógyszerekkel való együttalkalmazását kerülni kell.
Ezek a gyógynövények is érdekelhetik
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.