Tárkony: az erdélyi konyha kincse

Már a legkorábbi magyar receptgyűjtemények is megemlítik, a hagyományokat legjobban őrző erdélyi gasztronómiának pedig máig kedvelt fűszere. Érdemes újra felfedezni!

Ismerjük meg!

A tárkony (Artemisia dracunculus) széles körben kedvelt, jellegzetes aromájú, évelő fűszernövény, a fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Magyar nyelvterületen esztragon és sárkánynövény néven is ismerik. Két változata van, a gazdagabb illatanyagú francia és a könnyebben termeszthető, fagytűrő orosz tárkony. Hazánkban a francia az ismertebb, ennek termesztése terjedt el. Hatvan-nyolcvan centiméter magasra nő, lágy, de idővel fásodó szárú, dús gyökérzetet, gyökértörzset, gyökértarackot is nevelő, fészkesvirágzatú növény, sárga vagy barnásvörös virágai vannak, termése bóbita nélküli kaszattermés. Az ép szélű szálas-lándzsás levelek a száron szórtan helyezkednek el.

Észak- és Közép-Ázsia, a Kaukázus és a Távol-Kelet területén őshonos, hazánkban vadon nem fordul elő. Európában és Észak-Amerikában termesztik. Ázsiából a Kárpát-medence területére valószínűleg a honfoglaló magyarok hozhatták be, Erdélyben különösen szívesen használják. Szárában, leveleiben fűszeres, csípős ízű illóolaj halmozódik fel, az illata az ánizséra emlékeztet.

Miért jó?

Elsősorban fűszernövény, de jó hatású gyógynövényként és illatszerek alapanyagaként is számon tartják. A föld feletti részei illóolajat, flavonoidokat és kumarinokat tartalmaznak. Az illóolaj legfontosabb összetevője az esztragol (metilkavikol). Étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként, vesetisztítóként és epehajtóként ismerik.

A tárkony illata az ánizséra emlékeztet
A tárkony illata az ánizséra emlékeztet

Hogyan fogyasszuk?

Friss fűszerként a hajtásvégeit illetve a leveleit használjuk. Frissen, szárítva és fagyasztás után egyaránt fogyasztható, sőt, aromás fűszerecetet és salátaolajat is lehet belőle készíteni. A savanykás, ecettel készült ételeknek pikáns zamatot ad, de azon kívül is számos fogáshoz felhasználható. Érdemes kipróbálni például a tárkonyos csirkelevest ,a tárkonyos újburgonyalevest , az ezzel ízesített zöldbabfőzeléket , a klasszikus ragulevest , ha pedig valaki erősebb, tartalmasabb fogásra vágyik, akkor kóstolja meg a házipatika.com Egészségreceptek rovatába érkezett olvasói receptjeink közül a tárkonyos füstöltpulyka-gulyást is. Erdélyben leginkább a bárány-, muflon-, vadhúsételek ízesítésére használják, de kellemes fűszere az egyéb húsételeknek és halaknak is, és sokféle salátához, burgonyás és paradicsomos ételhez is kiváló. Intenzív íze miatt kevés is elegendő belőle.

Tippek-tanácsok

Egy-egy nagyobb méretű cserépben vagy balkonládában is nevelhető. Szárításhoz vagy fagyasztáshoz a növény leveles hajtását még a nyár elejei virágzása előtt ajánlott szedni, mert a zöldrészek ilyenkor tartalmazzák a legtöbb aromaanyagot. Szárítás után száraz, hűvös, fénytől védett helyen kell tárolni, légmentesen záródó üvegben. Egyszerűen készíthetünk fűszeres tárkonyecetet, ha egy üveg ecetbe friss tárkonyhajtásokat és leveleket teszünk.

Jó tudni, hogy a francia tárkony nem minden évben nevel magot, ezért magról csak nehezen, inkább tőosztással, a gyökérsarjainak elültetésével szaporítható. Az évelő töveket a tél közeledtével tanácsos letakarni szalmával vagy fenyőágakkal.

Érdekességek

A tárkony a biokert része is lehet: szakemberek azt ajánlják, hogy uborka mellé ültessük, mivel segíti annak beporzását. Erdélyben teát is főznek a leveléből, és ennek az erősen fűszeres ízű italnak étvágynövelő hatást tulajdonítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra