„Nem, most nem Középföldén vagyunk, hanem a nyíregyházi laktanyában” – írja csütörtöki fényképes Facebook-bejegyzésében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Egy fiatal nő kérte édesapja társaságában a nyíregyházi tűzoltók segítségét, miután egy nemesacél gyűrű erősen rászorult az ujjára. Szerencséje volt, mivel az éppen szolgálatot teljesítő tűzoltók között mentőszakápoló és fémfeldolgozó szakember is akadt.
Végül gyűrűvágó és oldalcsípőfogó segítségével, nagyjából 15 percig tartó aprólékos munka révén sikerült lefejteni a gyűrűt a nő ujjáról. A páciens sértetlenül megúszta a beavatkozást, ellenben az ékszert kénytelenek voltak szétvágni a tűzoltók.
Így szabadulhatsz meg az ujjadra szorult gyűrűtől
Hasonló esetekre, azaz ha gyűrű szorul egy ujjunkra, amely ráadásul emiatt meg is dagad, az Amerikai Kézsebészeti Társaság (ASSH) a következő megoldási módszert javasolja. Először is érdemes némi ablaktisztító folyadékkal, szappanos vízzel vagy olajjal bekenni az érintett ujjat, majd úgy megpróbálni lehúzni az ékszert. Ha ez nem elegendő, emeljük fel a kezünket a fejünk fölé pár percre, közben jeges borogatást tartva a duzzadt ujjra. Így talán lemegy annyira a duzzanat, hogy meg tudjunk szabadulni a gyűrűtől
Végső megoldásként segíthet, ha egy vékony cérnát vagy fogselyemszálat áthúzunk a gyűrű alatt (a kézfej felől bedugva alá és az ujjvég felé kihúzva), majd elkezdjük szorosan körbetekerni vele az ujjat a gyűrűtől haladva egészen az ujjpercek közötti ízületig. Ezután a cérna vagy fogselyem kézfej felé kilógó végét az ujjvég felé húzva a gyűrű lassanként lecsúszhat az ujjról, ahogy az alatta futó szál letekeredik. Amennyiben viszont ez a módszer sem hoz sikert, úgy valóban célszerű tűzoltók segítségét kérni vagy felkeresni a sürgősségit.
Borítókép: Nyíregyházi HTP