Tilos megmosni a nyers húst

A sütés-főzés első lépéseként legtöbben a csap alá tartják az elkészítésre váró, nyers húst, hogy lemossák róla a szennyeződéseket és baktériumokat. Emiatt azonban még komoly betegségeket is kockáztathatunk.

A legtöbb, interneten is fellelhető recept első lépésként az elkészítésre váró hús alapos megmosását javasolja. Ilyen módon a hús felszínéről eltávolíthatjuk a rajta lévő szennyeződéseket és baktériumokat, hogy azon higiénikusan kerüljenek a sütőbe, fazékba. A szakértők véleménye szerint azonban itt követjük el az első hibát: a húst ugyanis nem kell, sőt, nem is szabad megmosni elkészítés előtt, csak rosszat teszünk vele saját magunknak - írja a Healthline .

A baktériumok a mosogatóban élnek tovább

Az amerikai mezőgazdasági hivatal ( United States Department of Agriculture ) és táplálkozástudományi akadémia ( Academy of Nutrition and Dietetics ) egyaránt nem javasolja a nyers hús megmosását elkészítés előtt, legyen szó akár szárnyasról, disznóról vagy vadhúsról. Így ugyanis csupán a baktériumok egy részétől szabadulhatunk meg, több belőlük sokkal jobban ragaszkodik a húshoz (és/vagy nem is annak a felszínén lakik), hogy szimpla mosással el lehessen távolítani. Ezektől azonban nem kell tartanunk, hiszen sütés-főzés közben mindenképpen elpusztulnak, amint a hús belső hőmérséklete 60-62 fok fölé emelkedik.

főzés, hús
Nem szerencsés megmosni a húst sütés-főzé előtt. Fotó: Getty Images

Annál több gondot okozhatnak ugyanakkor a mosogatóban és a konyhapulton maradt baktériumok, melyeknek ideális életkörülményeket biztosít a nedves közeg. Ezek a mosogatóból a tányérokra, onnan pedig más olyan élelmiszerre is átkerülhetnek, amelyeket sütés-főzés nélkül fogyasztunk, emiatt a szervezetünkbe jutva betegségeket idézhetnek elő.

A magyar háztartásokban az élénkebb tojássárgáját tartják egészségesebbnek, míg az arab országokban éppen a halványabb tojásokat keresik. Számít-e, hogy milyen színű a tojás héja és sárgája, és miért érdemes a hazai terméket választani? Cikkünkből kiderül!

A tojást sem ajánlott megmosni

Hasonló javaslatot tesz a két intézet a tojás kapcsán is, melyet sokan megmosnak, mielőtt betennék azt a hűtőszekrénybe. Így azonban megrongáljuk a tojáshéjon levő természetes (vagy a feldolgozási folyamat végén levő mosásnál odakerült mesterséges) védelmi réteget, ami kinn tartja a baktériumokat. Az sem teljesen közismert, hogy a tojást nem kötelező hűtőben tartani, inkább csak megszokásból tesszük azt be a többi élelmiszer mellé. Ez nem gond, hiszen hűtve a tojás is sokkal tovább eláll, mint szobahőmérsékleten.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra