Veszélyes nehézfémek lehetnek a banánban – Erre figyelj a vásárlásnál!

Érdemes megnézni, honnan származik a banán, amelyet megveszel. Egyes országokból ugyanis szennyezett, veszélyes nehézfémeket tartalmazó gyümölcsök kerülhettek forgalomba.

Egy átfogó brazil kutatás eredményei szerint súlyos következményekkel járnak a környezeti katasztrófák a helyi mezőgazdaságra néznek. A szennyezett területen termesztett banánok fogyasztása ráadásul jelentős egészségi problémákat is okozhat, különösen a hat év alattiaknak – írta meg az Agroinform.hu.

banán kosárba rakása a boltban
Mindig érdemes megnézni, honnan származik a banán, amelyet megveszel. Fotó: Getty Images

Nehézfémek a banánban

A kutatás az Environmental Geochemistry and Health című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a kutatók a brazíliai Linhares régióban, a Doce-folyó torkolatvidékén termesztett banánokat vizsgálták. Ez az a terület, ahol 2015-ben összeomlott a Fundão-zagytározó, aminek következtében mérgező bányászati iszap árasztotta el a vidéket. Mindez jelentős mennyiségű nehézfémet juttatott a földekbe.

A helyi gazdálkodók főként banánt, maniókát és kakaót termesztenek itt. A tudósok által begyűjtött mintákban főként a kadmium, a króm, a réz, a nikkel és az ólom volt jelen nagyon nagy mennyiségben. A banánban leginkább az ólom- és a rézszint haladta meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által megállapított biztonsági határértékeket.

Az ólommérgezés tüneteiről korábbi cikkünkben bővebben is olvashatsz!

Veszélyben vannak-e a magyar fogyasztók?

A szakértők szerint a felnőttek szervezete még képes lehet tolerálni a nehézfémmel szennyezett gyümölcsöket, a hat év alatti korosztály azonban nagy veszélybe kerülhet, ha rendszeresen eszik ilyen banánt. A szervezetükben felhalmozódó ólom ugyanis idegrendszeri károsodást, figyelemzavart, sőt akár IQ-csökkenést is okozhat. Az évtizedeken át tartó, folyamatos fogyasztás azonban már a felnőtteknél is megemelheti a rák kialakulásának kockázatát.

Jó hír azonban, hogy Magyarországra a banán túlnyomó többsége nem Brazíliából, hanem Ecuadorból, Kolumbiából és Costa Ricából érkezik. Ráadásul az Európai Unió rendelkezik a világ egyik legszigorúbb élelmiszer-biztonsági riasztási rendszerével, tehát a magyar boltokban csak nagyon kis eséllyel lehet szennyezett brazil banánokat találni. Ettől még vásárlás során érdemes mindig ellenőrizni a gyümölcs származási országát, és az Ecuadorból, Kolumbiából vagy Costa Ricából származó gyümölcsöket választani.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Egyre többen cserélik le a mosogatószivacsot – Baktériumtanya helyett ez az új kedvenc a konyhákban
Zsírmáj ellen hatásos: egyetlen vitamin képes kitisztítani a májat
Van egy kis baj a leveskockákkal
„Hogyan fogyjak le gyorsan?” – 5 egyszerű tipp, amelyet szakértők ajánlanak
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

Alapvetően napos idő várható a többnyire kevés fátyol- és gomolyfelhő mellett. Utóbbiakból a délutáni, kora esti órákban néhol zápor, zivatar kialakulhat - nagyobb eséllyel a Duna vonalának tágabb környezetében. Az északi, északnyugati szél nagy területen megerősödik, visszafogottabb légmozgás az ország középső részén lehet.A hőmérséklet délután 23 és 27, késő este 13, 20 fok között alakul. Fronthatás csütörtökön nem terheli szervezetünket, ezzel kapcsolatban nem várhatók orvosmeteorológiai panaszok.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

„Milyen gyógyszerek csökkentik a fogamzásgátló hatását?” – Nem sokan tudják a választ mind a 10 kérdésre A szex az életünk természetes része, azonban az egészségünk megőrzése érdekében nem elég csupán "csinálni" – fontos tisztában lenni néhány fontos tudnivalóval is. Kvízünkben tesztelheted tudásodat.
kvíz
Kvíz: felismernéd a leggyakoribb tápanyaghiányt? – Teszteld a tudásod! A vashiány és a vérszegénység sokszor alattomosan alakul ki: a tünetek enyhék, könnyen másra fogjuk őket, mégis komoly hatással lehetnek a mindennapokra. Vajon mennyire ismered fel a figyelmeztető jeleket?