7 életmód tipp, hogy ne fulladj bele a mikroműanyagba

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy minél kevésbé legyünk kitéve a műanyagszennyezésnek.

Mint tudjuk, a mikroműanyagok lassacskán ellepik a földet, de az emberi szervezetben is kimutatták a spermiumoktól a véráramon át a méhlepényig, sőt már az agyunkba is beférkőztek. A Új-Mexikói Egyetem kutatói szerint az emberi agyban felhalmozódó műanyagrészecskék száma az elmúlt nyolc évben 50 százalékkal nőtt. Ez azért is riasztó, mert a műanyaggyártás során hozzáadott vegyi anyagokat eddig olyan állapotokkal hozták összefüggésbe, mint az endokrin rendszer megzavarása, a szívbetegségek és a demencia. Vannak azonban módszerek, amikkel a saját környezetedben csökkentheted a műanyagszennyezést. A Health gyűjtéséből válogattunk.

mikroműanyag, műanyagszennyezés, műanyag, plasztik
A mikroműanyagok lassanként mindenütt felbukkannak. Fotó: Getty Images

A Földön található összes műanyag fele az elmúlt 25 évben keletkezett. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint a következő 25 évben az általunk előállított műanyag mennyisége várhatóan megduplázódik.

Amit te tehetsz

  1. Ne használj műanyagot az ételkészítés során! Műanyag vágódeszka, merőkanál és kopott serpenyők helyett válassz inkább öntöttvas, fém vagy kerámia edényeket és fa, szilikon vagy fém eszközöket!
  2. Búcsúzz el a műanyag ételtároló dobozoktól, azt pedig különösen kerüld, hogy ezekben ételt melegíts! Használj inkább üveg- vagy fémtárolókat!
  3. Vegyél olyan élelmiszereket, amelyek nincsenek becsomagolva! Ezek ráadásul azért is egészségesebbek, mert szinte biztosan nem ultrafeldolgozott termékek.
  4. Próbáld ki a bambusz fogkefét! Egy 2024-es indiai kutatók által készített tanulmány szerint mind a műanyag fogkefék, mind a műanyag fogselyem mikroműanyagokat bocsát ki magából.
  5. Használj üveg vagy fém kulacsot! A palackozott víz a mikroműanyag-expozíció egyik fő okozója: egy 2024-ben közzétett tanulmány becslése szerint egy ember több mint 200 000 nanoplasztikus részecskét fogyaszthat el egyetlen palackozott vízzel. Ugyanez a helyzet a műanyag kulacsokkal is.
  6. Használj vízszűrőt! Válaszd a lehető legkisebb pórusméretű szűrőt, ez ugyanis még a mikroműanyagokat is eltávolítja a vízből.
  7. Nem mindegy, mit veszel fel: a poliészter, a nejlon, az akril és a spandex (gyakran sportruházat, fürdőruha alapanyaga) mind műanyag alapú anyagok. Ezek a műanyagok valószínűleg nem szivárognak be a bőrödön keresztül a testedbe, de mosás közben a vízrendszerbe kerülhetnek. Válassz tehát természetes alapanyagú ruhát, tökéletes választás például a pamut.








A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra