Demencia: egyre több áldozatot szed Európában

A legújabb mérések szerint közel 200 ezren hunytak el egy év alatt mentális és viselkedési zavarok miatt.

2020-ban az EU-ban 193 893-an haltak meg mentális és viselkedési zavarok következtében, ami az unióban bekövetkezett összes haláleset 3,7 százaléka – számol be az Eurostat adatairól az Economx.

demencia, idős
A demencia egyre több idős embert érint. Fotó: Getty Images

Kiugró a statisztika

A mentális és viselkedési zavarok közé tartozik a demencia, a skizofrénia, valamint a pszichoaktív szerhasználattal kapcsolatos rendellenességek, például az alkohol- vagy drogfüggőség. demencia kiemelkedik a mentális és viselkedési zavarokkal összefüggő halálozások tekintetében: 2020-ban a demencia 100 ezer lakosra vetítve 32,6 halálesetért volt felelős, ami jelentős emelkedés 2011-hez képest (akkor 100 ezerből 23,3 haláleset történt). A 65 év felettiek körében tehát a mentális és viselkedési zavarok miatti elhalálozások vezető oka a demencia.

Az életkor előrehaladtával előfordulhat feledékenység, de ez normál esetben nem romlik. Demenciáról (értelmi hanyatlásról, elbutulásról) akkor beszélünk, ha az intellektuális képességek betegség következtében hanyatlanak. Maga a kifejezés tehát egy tünetegyüttest takar, melynek fő összetevői az emlékezethanyatlás, az agykérgi működések zavara (beszédzavar, az érzékszervek működésének zavara, az összerendezett mozgások zavara) az ítélőképesség hanyatlása és személyiségváltozás. Ehhez gyakran szorongás, depresszió, téveszmék is társulnak, a magatartás megváltozik, az önellátó képesség pedig többnyire romlik.

Ahogy növekszik az emberiség élettartama, a demencia egyre gyakoribbá válik. A kockázatát növelő öregedést, illetve a genetikai hajlamosító tényezőket ráadásul lehetetlen kivédeni. Vannak azonban olyan tényezők, melyek kiiktatásával csökkenthetjük a memóriavesztéssel járó betegség kockázatát. Íme néhány rossz szokás, amely demenciához vezethet. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

Tovább szakadozik, csökken a felhőzet, a derült, szélcsendes - főként keleti, északkeleti részeken - párássá válik a levegő, foltokban köd és rétegfelhőzet képződik. Az éjszaka második felében nyugat felől magasszintű felhőzet érkezik fölénk, ami reggelre az Alpokalján néhol meg is vastagszik. Emellett a Tiszántúlra dél felől húzódik vastagabb felhőtakaró. Néhol előfordulhat szitálás, kisebb eső, a hegyekben havas eső, hószállingózás. A délire, délkeletire forduló szél az Észak-Dunántúlon hajnaltól megélénkül, Sopron környékén meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +2 fok között valószínű, de reggelre ennél pár fokkal melegebb lesz. Az orvosmeteorológiai helyzetben egyelőre nem érvényesül fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra