Betegség, amely veszélyes a magzatra

Magzatkorban és újszülötteknél is kialakulhat alloimmun trombocitopénia: ezerből csupán egy magzatot érint ez a betegség, súlyos esetben azonban maradandó idegrendszeri károsodást vagy akár halált is okozhat!

A magzati és újszülöttkori alloimmun trombocitopénia (NAIT) olyan magzati vagy újszülöttkori betegség, amely a vérlemezkeszám csökkenésével jár. Nagyon ritka betegségről van szó, amely az újszülöttek alig egy ezrelékét érinti. Veszélye viszont korántsem elhanyagolható: súlyos esetben agyvérzést is okozhat, amely az esetek 10 százalékában a magzat vagy az újszülött halálához vezet, 20 százalékában pedig tartós idegrendszeri károsodást eredményez.

A NAIT oka, hogy az anya szervezete a saját magzatát támadja. Hogy miért alakul ki, hogyan ismerhetőek fel a tünetek, és milyen módon kezelhető, arról bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

A NAIT kialakulása

NAIT kialakulásakor az anya és az apa eltérő antigénekkel rendelkezik, és a magzat az apa antigénjeit örökli. Mivel a magzati vérlemezkék felszínén olyan antigének vannak jelen, amelyeket a magzat az apától örökölt, ezeket az anya immunrendszere idegennek ismeri fel. Emiatt az anya szervezete a saját magzatát kezdi támadni.

A betegség az újszülöttek alig egy ezrelékét érinti, rájuk azonban komoly veszélyt jelent
A betegség az újszülöttek alig egy ezrelékét érinti, rájuk azonban komoly veszélyt jelent

A betegség a legtöbb esetben enyhe és többnyire tünetmentes, ezért ilyenkor kezelés sem szükséges. Súlyos esetekben viszont vérzéses szövődmények jelentkezhetnek, amely pontszerű bőrvérzéseket eredményez az újszülöttön már megszületéskor vagy a következő néhány órában. A NAIT legsúlyosabb kockázata az agyvérzés , amelynek következtében a magzatok 20 százalékánál alakul ki méhen belüli elhalás vagy tartós idegrendszeri következményekkel járó agyvérzés. Az újszülöttek harmadánál ez végzetes kimenetelű.

Hogyan kezelhető a NAIT?

A NAIT kezelését ketté kell választani aszerint, hogy várandós kismamáról van-e szó, vagy pedig a már megszületett babáról. Várandósok esetében lehetőség van méhen belüli transzfúziók adására, amely veszélyes és súlyos szövődményekkel is járhat, ezért világszerte egyre kevesebb helyen alkalmazzák. A másik eljárás a heti gyakorisággal adott intravénás immunglobulin, amelyet kortikoszteroiddal lehet kiegészíteni.

Újszülöttekben a trombocitopénia az élet első napjaiban súlyosbodhat, utána általában fokozatosan, 4-6 hét alatt teljesen megszűnik az anyai antitestek kiürülése következtében. Esetükben a vérzékenység, elsősorban az agyvérzés kockázata miatt mielőbb emelni kell a trombocitaszámot trombocita-transzfúzióval, mellette pedig prednizolon, illetve immunglobulin kezelésre is szükség van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Alapvetően sok napsütésre számíthatunk a gomoly- és fátyolfelhők mellett, a nyugati határ mentén, valamint a középső országrészben felhősebb lehet az idő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti szél élénk, a Dunántúlon, valamint az északkeleti tájakon erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22, 27 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.