A magyarok munkáját veszélyezteti leginkább a technológia

Magyarországon fenyegeti a legtöbb munkahelyet a technológiai fejlődés egész Európában: minden harmadik állás veszélybe kerülhet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentése szerint. Már most sok munkavállaló tart attól, hogy elveszítheti az állását a mesterséges intelligencia miatt.

Az OECD-országokban átlagosan a munkaerő 27 százalékát teszik ki azok a munkakörök, amelyeknél a legnagyobb az automatizálódás kockázata, és a kelet-európai országok, azok között is Magyarország a legveszélyeztetettebb. Nálunk az állások 36,4 százaléka lehet veszélyben – vetíti előre a párizsi székhelyű szervezet 2023-as foglalkoztatási kilátásait elemző jelentése, amelyet a Reuters hírügynökség szemlézett.

mesterséges intelligencia, technológia, M.I.
A mesterséges intelligencia hatásai egyelőre beláthatatlanok. Forrás: Getty Images

A luxemburgi munkavállalók hátradőlhetnek

A legnagyobb kockázatnak kitett munkaköröket úgy határozták meg, hogy azok a 100 azon készség és képesség közül több mint 25-öt használnak, amelyek a mesterséges intelligencia szakértői szerint könnyen automatizálhatók. Az OECD tavalyi felmérése szerint ötből három munkavállaló tart attól, hogy a következő tíz évben elveszítheti állását a mesterséges intelligencia miatt. A felmérés során 5300 munkavállalót kérdeztek meg 2000 cégnél hét OECD-országban, a feldolgozóiparban és a pénzügyi területeken. A felmérést még a generatív mesterséges intelligencia, például a ChatGPT robbanásszerű megjelenése előtt végezték. Az OECD kiadványa szerint Szlovákiában (35,7 százalék) és Csehországban (35,2 százalék) is hasonlóan rosszak a kilátások, a legjobb helyzetben pedig Luxemburg van, ott ugyanis a munkahelyek alig 18 százalékát fenyegetik az új technológiák. "Az, hogy a mesterséges intelligencia végül milyen hatással lesz a munkavállalókra, és hogy az előnyök felülmúlják-e a kockázatokat, attól függ, hogy milyen politikai lépéseket teszünk" – mondta Mathias Cormann, az OECD főtitkára.

Korábban írtunk arról, hogy érdemes azokat a képességeinket fejleszteni, amelyeket az MI valószínűleg nem fog tudni egyhamar reprodukálni, mint például az interperszonális készségek és az érzelmi intelligencia. Valószínűleg a digitális és emberi készségek megfelelő kombinációjával lehet majd sikeresen elhelyezkedni a jövőben.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Az ország északi felén többnyire erősen felhős vagy borult, helyenként párás idő valószínű, de a Bakony, illetve Kisalföld térségében nagyobb területen is csökkenhet a felhőzet. A déli megyékben nagyobb területen szakad fel a felhőzet. A nap első felében a Dunától keletre lehet eső, a hegyekben és az északkeleti határszélen havazás, a csapadék egyre inkább az Észak-Alföldre korlátozódik. Késő délutántól délnyugat felől újra erősen megnövekszik a felhőzet, és ismét egyre több helyen ered el az eső, kisebb körzetekben ónos eső sem kizárt. Az Észak-Dunántúlon és a Dél-Alföldön időnként megélénkül a délkeleti, keleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1, +6 fok között alakul, de a szelesebb és/vagy naposabb tájakon néhány fokkal melegebb is lehet.Késő este -3, +5 fok valószínű. Szombaton gyenge vagy mérsékelt melegfronti hatásra készülhetünk, amely megterhelő lehet az arra érzékenyeknek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.