Szenzációs felfedezés a tüdőről

Egy kutatás eredménye szerint a tüdő sokkal összetettebb szerepet tölt be az emlősök szervezetében, mint a tudósok korábban gondolták volna. Bizonyítékot találtak ugyanis arra, hogy a páros szerv nem kizárólag a légzésben lát el kulcsfontosságú funkciót, hanem a vérképzésben is.

A Kaliforniai Egyetem kutatócsoportjának eredményeit bemutató tanulmányt a Nature című tudományos folyóiratban közölték.

A szakemberek egereken végzett kísérletek során fedezték fel, hogy a rágcsálók tüdejében óránként mintegy 10 millió vérlemezke (trombocita) képződik, ami ellentmond annak a több évtizedes feltételezésnek, miszerint a vér összes komponensét a csontvelő állítja elő . A kutatók ezen túlmenően azt is kiderítették, hogy a tüdők körül vérképző őssejtek is találhatóak.

Mit jelez a vérkép MPV (mean platelet volume) értéke? Részletek itt.

Mark R. Looney, a kutatócsoport tagja, a tanulmány egyik szerzője szerint a vizsgálatok eredményeiből arra lehet következtetni, hogy a tüdő az emberi szervezet esetében is hasonlóan fontos szerepet játszhat a vérképzésben. Bár ebben a szervben már korábban is találtak a vérlemezkék előállításában résztvevő megakariocitákat, a mostani felfedezés szerint valójában itt nem csupán csekély számú trombocita képződik, hanem a szervezetben keringő mennyiség többsége.

Fluoreszcens fehérje segített

A felfedezést egy új technológia tette lehetővé, amely kétfotonos intravitális képalkotó módszeren alapult. Az eljárás során úgynevezett zöld fluoreszcens fehérjét juttattak az egerek genomjába. Ezt a - sejtekre nézve ártalmatlan - proteint a természetben biolumineszcens állatok képesek előállítani, például a kristály medúza. Segítségével az egerek vérlemezkéi zöld fényt bocsátottak ki, amint a szervezeten belül keringtek, így a kutatók eddig soha nem látott módon követhették végig az útjukat.

A tüdő a légzés mellett a vérképzésben is kulcsfontosságú szerepet tölt be
A tüdő a légzés mellett a vérképzésben is kulcsfontosságú szerepet tölt be

Ezzel a módszerrel a megakariociták meglepően hatalmas populációjára bukkantak a tüdőben, végül pedig kimutatták, hogy az egerek óránként több mint 10 millió trombocitát állítanak elő a légzőszervükben, ami a szervezet teljes termelésének legalább felét jelenti. A későbbiekben ráadásul - ugyancsak milliós nagyságrendben - vérképző őssejteket és megakariocita progrenitorokat (sejtek, amelyek megakariocitákká és vörösvérsejtekké fejlődnek) találtak a tüdő körül. Azt is felfedezték, hogy bár a megakariociták a csontvelőben jöttek létre, ezt követően a tüdőhöz vándoroltak, és ott kezdtek el vérlemezkéket képezni. Arra vonatkozóan, hogy ezt az utazást mi gerjeszti, egyelőre csak feltételezések vannak.

Mindazonáltal a tudósok azt is szerették volna kideríteni, hogy felfedezésüknek milyen jövőbeli hatása lehet olyan terápiákra, mint a tüdőgyulladás és -vérzés kezelése, vagy éppen a transzplantáció. Az egyik kísérletben fluoreszcens megakariocita progenitorokkal rendelkező tüdőt ültettek egy olyan egérbe, amelynek csontvelőjében nem voltak vérképző őssejtek. A fluoreszkáló sejtek a szervből átvándoroltak a csontvelőbe, ahol nemcsak a vérlemezkék előállításában segítettek, hanem a vér egyéb kulcsösszetevőinek képzésében is, mint amilyenek a neutrofil granulociták, a B-sejtek és a T-sejtek.

Forrás: sciencealert.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra