Szellemek: csak az agyunk tréfál meg minket?

A láthatatlan jelenség a szobában, melytől szorongunk és rettegünk, valójában csak az agyunkban lévő jelzőrendszer pillanatnyi zavara - derítette ki egy kutatás.

A kíséretetvadász „szakemberek” szerint a szellemek nem pont úgy jelennek meg, mint ahogyan a rajzfilmekben látjuk: meglehetősen ritkán burkolóznak talpig fehér lepedőbe. Állításuk szerint azt, hogy a szobában szellem van velünk, gyakran csak kellemetlen érzésekből, szorongásból, idegességből, furcsa hangokból, szagokból, elektrosztatikus töltésből, vagy éppen a hőmérséklet változásaiból vehetjük észre.

Látják a szellemeket a gyerekek vagy "kivetítenek"? Itt megtudhatja! Egy most publikált tanulmányból azonban kiderül, hogy a szellemek észlelése valójában az agyunk "összezavarodására" vezethető vissza, és ezt az illúziót akár mesterségesen is elő lehet állítani.

A kísérlet során bekötötték a résztvevő önkéntesek szemét, és egy, az ujjukkal irányítható robot segítségével összezavarták az agyba érkező jeleket, és ez olyan illúziót keltett, mintha másvalaki is lett volna a szobában, sőt volt olyan, aki arról is beszámolt, hogy fantomujjak simogatását érezte a hátán. Az illúzió oka egy programozott eltolódás az agy mozgásfeldolgozása és a test térben való elhelyezkedése között.

Ez a minimális eltolódás elegendő ahhoz, hogy úgy érezzük, az érzékelt jelek nem a mi testünkből származnak, hanem valahonnan máshonnan. - Első alkalommal sikerült a kísérleti laboratóriumban egy szellem jelenlétét szimulálni. Bizonyítottuk, hogy a furcsa érzések valójában a saját testünkkel kapcsolatos megváltozott agyi érzésekben keresendőek - mondta Olaf Blanke, a svájci Ecole Polytechnique Federale de Lausanne kutatója.

Csak az agyunk játszik velünk?

- Az agyunk rosszul érzékeli a jeleket, a saját testünkből érkező jeleket is úgy értelmezheti, mintha kívülről jönnének - tette hozzá dr. Giulio Rognini, a kutatás társszerzője.

A jelenségről már beszámoltak olyan esetekben, amikor extrém fizikai vagy lelki megterhelésen megy keresztül valaki (például hegymászók nem egyszer érezték úgy, hogy korábban balesetben elveszített társaik visszatértek hozzájuk, de a gyász is kiválthatja ezt a jelenséget), de bizonyos neurológiai betegségekkel, így epilepsziával, migrénnel, szkizofréniával vagy daganatokkal is összefüggésben lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra