A mélyreható vizsgálatban, egy adag ételnek számított egy diétás vagy cukorral édesített üdítő, egy hot dog, egy szelet csomagolt sütemény, egy evőkanál ketchup vagy fél zacskó burgonyachips. – számol be a kutatás eredményeiről a CNN.
"Kutatásaink azt mutatják, hogy a túl sok feldolgozott élelmiszer, például cukros üdítők és csomagolt rágcsálnivalók fogyasztása felgyorsíthatja a Parkinson-kór korai tüneteinek megjelenését" - mondta Dr. Xiang Gao, a tanulmány vezető szerzője, a kínai Sanghaji Fudan Egyetem Táplálkozási Intézetének professzora és dékánja. „Tanulmányunk része azoknak az egyre növekvő bizonyítékoknak, amelyek szerint az étrend befolyásolhatja a Parkinson-kór kialakulását" - mondta Gao.
Az agy egészsége már a vacsoraasztalnál kezdődik
A tanulmányban két olyan amerikai kutatás adatait használták fel, amelyek évtizedek óta gyűjtik az információkat az egészségtudatosság különböző szintjeiről. Közel 43 000 résztvevő többéves egészségügyi és étrendi adatait elemezték. A vizsgálatban résztvevők átlagéletkora 48 év volt, és a vizsgálat kezdetén egyiküknek sem volt Parkinson-kórja. Mindannyian néhány évente önvallomás során számoltak be arról, hogy mit ettek - ez a kutatás egyik korlátja, mivel a résztvevők nem biztos, hogy pontosan emlékeztek az étkezésükre.
A felmérésben jellemzően ultrafeldolgozott élelmiszerek, mesterségesen vagy cukorral édesített italok szerepeltek. Fűszereket, szószokat és kenhető krémeket, csomagolt édességeket, rágcsálnivalókat vagy desszerteket, joghurt vagy tejalapú édességeket, kenyereket és gabonaféléket is rögzítettek a dokumentációban.
A tanulmány kapcsolatot talált a Parkinson-kór korai jelei és az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyakorlatilag minden típusa között, kivéve a kenyeret és a gabonaféléket. Ennek egyik oka az lehet, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek általában kevesebb élelmi rostot, fehérjét és mikrotápanyagot tartalmaznak - de hozzáadott cukrot, sót és telített vagy transzzsírokat annál inkább. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek befolyásolhatják a bélflóra egyensúlyát is, míg az adalékanyagok növelhetik a gyulladást, a szabad gyökök és az idegsejtek halálát.
"A 42 800 résztvevőt meghaladó mintamérettel és hosszú, akár 26 éves követési időszakkal ez a tanulmány nemcsak erejével, hanem módszertani szigorával is kiemelkedik más hasonló tematikáájú munkából" - írja Dr. Nikolaos Scarmeas, klinikai neurológiai docens és Maria Maraki dietetikus, sportorvoslás és testmozgás-biológia adjunktus.
"A neurodegeneratív betegségek megelőzése a vacsoraasztalnál kezdődhet" - írták. "A túlzott UPF-fogyasztás (ultrafeldolgozott élelmiszer) nemcsak az anyagcsere-betegségek kockázati tényezője, hanem felgyorsíthatja a neurodegeneratív folyamatokat és a kapcsolódó tüneteket is."
A korai tünetek évekkel a motoros funkciók hanyatlása előtt jelentkeznek
A tanulmányban a kutatók a Parkinson-kór korai jeleit vizsgálták, amelyek évekkel vagy évtizedekkel a remegés, a merev izmok, a lassú járás és a testtartás megváltozása előtt jelentkeznek, és amelyek a Parkinson-kór jellemző tünetei.
A testfájdalom, székrekedés, a depresszió jelei, a szaglás vagy a színek látásának megváltozása és a túlzott nappali álmosság mind a Parkinson-kór korai jelei lehetnek.
A kutatások szerint egy rendkívül szokatlan alvászavar, amelyben az emberek mozoghatnak a REM vagy az alvás gyors szemmozgási szakasza alatt, szintén kulcsfontosságú korai jel.
A tanulmány megállapította, hogy azoknál az embereknél, akik naponta körülbelül 11 adag ultrafeldolgozott ételt fogyasztottak - összehasonlítva azokkal, akik csak hármat ettek -, kétszer nagyobb valószínűséggel mutatták a Parkinson-kór három vagy több korai jelét.
Ezen kívül, az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása a székrekedés kivételével szinte minden tünet fokozott kockázatához kapcsolódott. Ez a megállapítás akkor is igaz volt, ha a kutatók más tényezőket is figyelembe vettek, például az életkort, a fizikai aktivitást és a dohányzást, amelyek befolyásolhatják az eredményeket.
"A Parkinson-kór gyógyíthatatlan betegség" - mondta Gao."Korábbi tanulmányunkban, amely ugyanazokon a populációkon alapult, mint a jelenlegi elemzésben szereplők, azt találtuk, hogy az egészséges táplálkozási szokások és a fizikai aktivitás lelassíthatja a betegség progresszióját.
Most megerősítést nyert, hogy a kevesebb feldolgozott élelmiszer és több teljes, tápláló étel fogyasztása jó stratégia lehet az agy egészségének megőrzésére."