Egy új, egereken végzett tanulmány szerint a viszkető bőr vakarására való késztetésünknek evolúciós előnye is lehet – számol be a Pittsburghi Egyetem friss kutatásának eredményeiről a Live Science.
Sérüléseket okozhat, mégis van haszna
Az embereknek általában azt tanácsolják, hogy akár
rovarcsípés, akár betegség áll a háttérben, ne vakarózzanak, mert a bőr sérülése növelheti a fertőzés kockázatát, ami ráadásul a viszketést is súlyosbíthatja. A Science című folyóiratban közzétett tanulmány
azonban megállapította, hogy
Ha a viszketés vakarása rosszat tesz nekünk, akkor miért érezzük olyan jól magunkat tőle?
– tette fel a kérdést a tanulmány társszerzője, Dr. Daniel Kaplan. A Pittsburghi Egyetem bőrgyógyász-immunológusa szerint ugyanis ha a vakarózás megkönnyebbülést okoz, az arra utal, hogy annak valamilyen előnnyel kell járnia.
Hogy kiderítsék, mi lehet ez az előny, Kaplan és munkatársai egerek szervezetében bizonyos viszketést érzékelő neuronokat "kikapcsoltak". A kutatók ezután mindegyikük fülére allergént csepegtettek, amely viszketést váltott ki náluk.
Aktíválja az immunrendszert
A kezeletlen egerek az allergénre reagálva megvakarták a
fülüket, ami miatt némi duzzanat alakult ki náluk. A kutatók megállapították,
hogy ez a gyulladás a fájdalomérzékelő neuronok által kibocsátott anyagból
eredt, amely aktiválja az immunrendszer megfelelő sejtjeit, vagyis segítik elpusztítani egy esetleges
fertőzés mögött álló kórokozókat. mindeközben azon a
példányoknak, amelyek nem érezték a viszketést, sokkal kevésbé duzzadt meg a
fülük, ami arra utalt, hogy
Ne vidd túlzásba a vakarózást!
A vakarózás érzése mögött tehát a szervezet fertőzés elleni védekezése áll. E potenciális előnyök ellenére a vakarózásnak vannak negatív hatásai is, különösen, ha valamilyen krónikus állapot áll a háttérben. A túl sok vakarás ugyanis olyan mértékben súlyosbíthatja a gyulladást, hogy az lelassítja a gyógyulási folyamatot. Röviden: a jóból is megárt a sok.