Javítja a teljesítményt az álmodozás

Dolgozz tovább, én álmodom! - lehetne a jelszava annak a kutatásnak, amely szerint egyáltalán nem baj, sőt jót is tesz az agyműködésnek egy kis álmodozás.

A Journal of Neuroscience című tudományos lapban megjelent kutatás szerzői szerint a tudósok korábban úgy gondolták, hogy egy bonyolultabb feladat megoldásához az agy azon területei szükségesek, amelyek a „külső”, célközpontú gondolkodásért felelősek, míg a „belső” folyamatokért (így az álmodozásért) felelős területek kikapcsolnak, aktivitásuk csökken, hogy ne zavarják a problémamegoldást.

„Az eddig elterjed nézet szerint az agyi alaphálózat, amely a szabadon kószáló gondolkodásért is felelős, a bonyolult feladatok során háttérbe szorul” – mondta a kutatás vezetője, Nathan Sperng idegtudós. „A mi kutatásunk az első, amely pont ennek az ellenkezőjét bizonyította. Az alaphálózat bevonása a problémamegoldásba növeli a teljesítményt.”

A magyar munkavállalók több mint fele tartja úgy, hogy munkahelye gyakran stresszes. Ez az egészségi kockázatokon túl komoly - becslések szerint 440 milliárd forint - veszteséget okoz a vállalkozásoknak is. Érdekes? Olvasson tovább! Spreng szerint a korábbi, idegrendszeri képalkotó eljárás segítségével készült vizsgálatok az agyi alaphálózat aktivitásának csökkenését mutatták abban az esetben, amikor bonyolult mentális feladatokat oldunk meg, de ennek oka az volt, hogy a két „feladat” nagyon távol állt egymástól. Ha például a hétvégi élményeinkre gondolunk, miközben órán kellene jegyzetelnünk, az valóban ronthatja a koncentrációt .

Ha azonban az álmodozás, elbambulás a korábbi tapasztalatok összegyűjtésére vonatkozik, az inkább javíthatja, mint ronthatja a teljesítményt. Vagyis, a hosszú távú memória munkába fogása a rövid távú memóriát igénybe vevő feladatok megoldásának sikerességét is növeli. Ezt egy olyan kutatás során sikerült bizonyítani, melyben az önkénteseknek híres és ismeretlen emberek képét mutatták meg, majd egy memóriagyakorlat során fel kellett idézniük, hogy a kísérlet előző részében látták-e már ezeket az arcokat. A híres emberek képeinél jóval sikeresebbek voltak a párosítások, hiszen ezeket jól ismerjük.

Néha jó elbambulni munka közben

"A problémamegoldás és a céljaink elérése olyan információk feldolgozását is magában foglalja, melyekkel kapcsolatban rengeteg személyes tapasztalatunk van. A kutatásunk azt sugallja, hogy az agyunkban folyamatos a párbeszéd a különböző területek között, így az egyeztetés az elérendő cél és a korábbi tapasztalatokon alapuló, belső személyes jelentés elemzése között" - mondta Spreng.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra