Immunerősítő vírust találtak

Amerikai kutatók egérkísérletek során azonosítottak egy olyan vírust, amely nemhogy nem gyengíti, hanem kifejezetten erősíti az immunrendszert.

Hogyan működik az immunrendszer? Részletek itt.

Az úgynevezett cytomegalovírusok (CMV) a herpeszvírusok családjába tartoznak, és az emberek több mint felének szervezetében megtalálhatók. Főként fiatal korban fertőznek, mivel azonban nincs ellenük gyógymód, a vírusok egy életen át jelen maradnak az érintettek szervezetében. Különösen elterjedt a fertőzés idős korban.

Az Arizonai Egyetem öregedéskutató központjának szakemberei az idős emberek immunrendszerének megfiatalítására kerestek lehetséges módszert, így került a figyelmük középpontjába a CMV. "A fertőzésnek általában nincsenek külső tünetei , de együtt kell élnünk vele, mivel nincs rá gyógymód. Immunrendszerünk azonban mindig serény a háttérben, amikor e vírussal van dolga" - magyarázta Megan Smithey, az intézet kutatója.

Az emberek fele élete végéig hordozza a CMV-fertőzést
Az emberek fele élete végéig hordozza a CMV-fertőzést

A kísérletek során egereket fertőztek meg előbb a vírussal, majd listeria baktériummal . "Azt feltételeztük, hogy a CMV még sebezhetőbbé teszi majd az egereket más fertőzésekkel szemben, mivel felhasználja a tartalékokat és folyamatos munkát ad az immunrendszernek" - fogalmazott Smithey. A szakemberek meglepetésére azonban a CMV-t hordozó idősebb rágcsálók immunrendszere hatékonyabban lépett fel a bakteriális fertőzéssel szemben, mint azon példányoké, amelyek szervezetében nem volt jelen a vírus.

T-sejtek és sokszínűség

Megvizsgálva az érintett állatok immunrendszerét, a kutatók különféle T-sejtekre bukkantak úgy a idősebb, mint a fiatal egerekben. "A diverzitás jó. A különböző típusú T-sejtek különböző fertőzésekre reagálnak. Minél sokszínűbb T-sejtjeink vannak tehát, annál nagyobb a valószínűsége az egyes fertőzések legyőzésének" - magyarázta Janko Nikolich-Zugich, a kutatóközpont laboratóriumának vezetője.

Szakmai körökben éveken át tartotta magát az elképzelés, hogy a T-sejtek diverzitása az életkorral csökken, ami az egyik legfőbb oka annak, hogy az idősek könnyebben kapnak el különböző fertőzéseket. Az új tanulmány azokban megmutatta, hogy a T-sejtek szinte ugyanolyan sokszínűek az idős egerekben, mint a fiatalokban. "Tanulmányunk igazolta, hogy immunrendszerünk kapacitása nagyobb idős korban annál, mint amit korábban gondoltunk. A jó immunválaszadás képessége tehát igenis létezik idős korban, csak munkára kell bírni, amiben vagy maga a CMV, vagy a szervezetnek a vírusra adott válasza nyújt segítséget" - mutatott rá Megan Smithey.

A kutatócsoport célja egy olyan oltóanyag előállítása, amely javíthatja az idősek immunrendszerét, ezáltal megvédve őket a fertőzésektől. A CMV immunrendszerre gyakorolt pontos hatásait egy külön tanulmányban fogják megvizsgálni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra