Az Amazonas népe ezért ilyen egészséges

Az Amazonas területén élő Tsimane törzs tagjainak a legegészségesebb a szíve, és míg élnek, szinte alig betegek. Mi a titkuk?

A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak, ráadásul a civilizációs ártalmak és a születéskor várható élettartam kitolódásával egyre több embert érint ez a betegségcsoport. Nemzetenként is jelentős eltérés figyelhető meg, az Eurostat adatai szerint például a litvánok és lettek után a magyar lakosok körében a legnagyobb a szívizom elégtelen vérellátása miatti halálesetek aránya (100 ezer főből körülbelül 300 nőt, és majdnem 500 férfit érint évente). A legegészségesebb szívű nemzetek listáját sokáig a japán nők vezették, akik egyébként is a leghosszabb életre számíthatnak a világon. Kutatások szerint azonban van egy másik népcsoport, akiket még a japánoknál is kisebb mértékben sújtanak a különböző szívbetegségek, mégpedig az Amazonas-medencében élő Tsimane törzset.

Meddig érdemes élni? Jelenleg a japán emberek számíthatnak a leghosszabb életkorra a világon, a várható élettartam hetven éve folyamatosan emelkedik. A tendencia azonban várhatóan lassulni fog, vagy akár vissza is fordulhat, az orvostudomány ugyanis egyre kevésbé képes kompenzálni a civilizációs ártalmakat. A Japánból hozzánk költöző Kuragane Kei professzorral beszélgettünk - kattintson !

A törzs az Amazonas folyó mentén él kisebb létszámú, ötven-hatvan fős csoportokban. A CNN újságírója személyesen kereste fel az elektromosság, vezetékes víz és minden modern kényelmet mellőző csoportok egyikét, hogy kiderítse, minek köszönhetik példátlan vitalitásukat.

Így élnek a legegészségesebb szívű emberek

A világtól elzártan élő nép nem nagy húsfogyasztó, kalóriabevitelének közel 70 százalékát növényi szénhidrátokból nyeri, elsősorban maniókából , rizsből és kukoricából. Már régóta átálltak a növénytermesztésre, az Amazonas folyó partja ugyanis igen termékeny terület, és bőséges élelmet biztosít a kiszámíthatatlanabb és veszélyesebb vadászathoz képest. Persze semmilyen feldolgozott ételt nem fogyasztanak, valamint sóval, illetve cukorral sem ízesítenek semmit. A teljesen természetes szénhidrátforrásból összeálló étrendjük 15 százalék fehérjét, és nagyjából ugyanennyi zsírt tartalmaz.

A Lancet orvosi folyóiratban leírtak szerint az étrendjükben közel kétszer annyi a rost, mint egy átlagos amerikai étrendben. Ezek az ételek ráadásul rendkívül gazdagok mikrotápanyagokban, például szelénben, káliumban és magnéziumban . Rengeteg növényt nyersen fogyasztanak, így a bennük lévő anyagok is jóval nagyobb arányban hasznosulhatnak.

A Tsimane törzs tagjainak van a legegészségesebb szíve a világon. Fotó: 123rf
A Tsimane törzs tagjainak van a legegészségesebb szíve a világon. Fotó: 123rf

A modern embertől eltérően a törzs az ébren töltött órák majdnem teljes egészét talpon tölti, csak nagyon ritkán ülnek, vagy fekszenek le. A gazdálkodás - amelyet nagyrészt a nők, és a gyerekek feladata - egész napos munka. A növénytermesztés mellett persze vadakat is elejtenek, ami szintén hosszadalmas és megerőltető folyamat, egy állat leterítéséért gyakran több kilométert kell megtenniük. Bár a törzs viszonylag keveset érintkezik a külvilággal, bizonyos dolgokat átvettek a városlakóktól - ilyen a foci is, ami főleg a gyermekek körtében népszerű szórakozás. Elmondható tehát, hogy rendkívül aktívak, számítások szerint egy Tsimane naponta átlagosan 17 ezer lépést tesz meg.

Az élet a közösségben a nap első fénysugaraival indul meg, és ahogy sötétedni kezd, úgy mindenki vissza is vonul a faházába. Mélyen alszanak és sokat, átlagosan körülbelül 9 órát töltenek pihenéssel. Hogyha viszont éberek, nagyon szociálisak, a riport szerint sokat beszélgetnek és nevetnek együtt. A kis közösségekben szinte senki sem marad egyedül, márpedig kutatások is igazolták, hogy a magány a szívproblémákon túl számos komoly betegség kialakulását is elősegíti.

A rossz higiéniás körülmények, illetve a modern orvosi ellátás hiánya miatt a Tsimane törzs szinte minden tagjában él valamilyen parazita, általában fonalféreg vagy giardia. Ez visszataszítónak és veszélyesnek hangzik, de valójában az ember évezredekig együtt élt ezekkel a testünkben meghúzódó "potyautasokkal". Bár komoly kutatási eredmény nem támasztotta alá, sok szakember azt feltételezi, hogy a Tsimanék testében levő paraziták segítenek az immunrendszer szabályozásában és szívük védelmében.

Emellett fontos azt is megjegyezni, hogy a törzs átlagéletkora jó néhány évvel alacsonyabb a nyugati országokban élő emberekénél. A gyógyszerek és védőoltások szinte teljes hiánya, a nagyarányú csecsemőhalandóság, illetve a kígyóharapás, valamint más állatok támadása miatti halálesetek jelentősen lenyomják a születéskor várható élettartamot. Amíg azonban élnek, a Tsimane törzs tagjai többnyire jó egészségnek örvendhetnek.

Forrás: CNN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra