A didergés ragadós!

Azt régóta tudjuk, hogy az ásítás és a mosolygás ragadósak, de a legújabb kutatási eredmények szerint a hidegérzettel kapcsolatban is igaz lehet ez: ha másokat fázni látunk, mi magunk is fázni kezdünk.

Brit kutatók szerint ez a jelenség segít megérteni és átérezni azt, hogy egy másik ember hogyan érzi magát, ez pedig hozzájárul a jobb szociális kapcsolatok kialakításához. "Az emberek számára létfontosságú a közösség, és ha nem lennénk képesek gyorsan reagálni a másik érzéseire, akkor az együttműködés is sérülne. Azzal, hogy képesek vagyunk az empátiára, a többi ember érzéseit, gondolatait és motivációit is jobban előre tudjuk jelezni" - mondta a kutatás vezetője, Neil Harrison idegtudós.

A didergés ragadós, didergés hőmérséklet kapcsolatok empátia fagyási sérülések
Az empátia miatt didergünk?

Tippek hidegre Javában tart a tél, érdemes tehát megszívlelni néhány jó tanácsot, hogy a téli napokat is önfeledten, betegségek nélkül élvezhessük. Kattintson ide! A szakértők szerint az agyunkban olyan speciális tükörneuronok találhatóak, amelyek akkor lépnek működésbe, mikor egy, mások által végzett tevékenységet figyelünk. A neuronok hatására pedig a saját testünkben hasonló reakciók indulnak el. Minél empatikusabb és megértőbb természetű egy ember, annál valószínűbb, hogy ezek a neuronok aktivizálódnak az agyában.

A kutatásban 36 önkéntes vett részt, akiknek 8 videót mutattak. A videókban színészek tették láthatóan meleg, illetve jeges vízbe a kezüket. A "meleg" videóknál a színész egy forró vizes kannából öntött vizet egy tálba, folyamatosan ellenőrizve a hőmérsékletet, majd ebbe tette bele a kezét. A "hideg" videóknál a víz mellett egy zacskó jégkocka is volt az edényben. A kontrollként használt videókban a színész szobahőmérsékletű vízbe tette a kezét. A színészek arca egyetlen videón sem volt látható.

A kutatók az önkéntesek kezének hőmérsékletét mérték mialatt a videókat nézték. Úgy találták, hogy amikor a színész a jeges vízbe tette a kezét, a kísérleti alanyok kezének hőmérséklete, kis mértékben ugyan, de lecsökkent. A meleg videók és a kontrollvideók megtekintése idején nem tapasztaltak ilyen változásokat, bár dr. Harrison nem tartja kizártnak, hogy egyéb körülmények között azoknál is megfigyelhető lett volna hőmérséklet-változás (például ha látványosabban be tudják mutatni a meleg víz hatásait).

A kutatás eredményeiről korábban a PLOS One című online lapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra