Ezért fontos, hogy kesztyűt viseljünk télen

A téli hidegben leggyakrabban a kezünk hűl ki, ami amellett, hogy fokozott terhet ró a teljes immunrendszerre, olyan fájdalmas bőrtüneteket okozhat, amelyek a hétköznapi tevékenységeinket is megnehezíthetik.

A zord időjárás nem csak az ízületi és különböző mozgásszervi problémákkal küzdők számára okozhat nehézségeket, hanem a nyirkos, téli hónapok bárki szervezetét megviselhetik. Ha kihűl a kezünk, könnyebben megfázhatunk, ráadásul a sokszor túlfűtött benti levegő és a kinti hideg közti hőmérséklet-különbséghez a bőrünknek is nehéz alkalmazkodnia. Kiszáradhat, berepedezhet – vagy akár fel is hasadhat –, ami leggyakrabban az ököl kiemelkedő részeit, valamint a körömágyakat érinti. Ha pedig megsérül a bőr védőrétege, még hajlamosabbá válik a károsodásra, ami nedvességvesztéshez és irritációkeltő anyagok behatolásához vezethet. További nehézséget jelent az is, hogy a kezünkön található bőr struktúrája alapvetően kevésbé képes megkötni és megtartani a nedvességet, így az időjárás okozta negatív hatások még látványosabban megmutatkozhatnak rajta.

Tönkreteszi a bőrünket a fűtés, ha nem vigyázunk
A hűvös, szeles időben és a fűtésszezonban még a normál bőr is könnyebben kiszáradhat. Annál pedig, aki alapvetően száraz bőrtípussal rendelkezik, még erőteljesebben jelentkezhetnek az ezzel járó kellemetlen tünetek.

Milyen kesztyűt viseljünk?

Egy jól megválasztott kesztyű azonban nemcsak a kellemetlen hidegtől véd, hanem megóvja a bőrt a és a körmöt a kiszáradástól is. Ehhez azonban fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mindig megfelelő méretű legyen, mivel csak így tudja tökéletesen ellátni a feladatát. Anyag szempontjából az egyik legjobb választás a bőrből készült változat, ami nem engedi át a külső, hideg levegőt, ráadásul az igazán zord időjárás ellen elérhetőek bélelt változatban is. Amennyiben mégis inkább a szövetet részesítjük előnyben, törekedjünk a sűrűbb szövésű anyagok viselésére, és figyeljünk arra, hogy ne ázzon át.

A téli hidegben leggyakrabban a kezünk hűl ki. Fotó: Getty Images
A téli hidegben leggyakrabban a kezünk hűl ki. Fotó: Getty Images

Mossuk, de nem mindegy mivel

Akárcsak a kesztyűt, a kezünket sem mindegy, hogy mivel tisztítjuk. Kirepedezésre hajlamos, száraz bőr estén ruhadarabjaink mosására válasszunk szenzitív mosó- és öblítőszereket, emellett ügyeljünk arra is, hogy a kezünket mivel tisztítjuk. A hideg és a különböző fertőtlenítőszerek fokozottan megviselik a bőrt, a hagyományos, erőteljesen lúgos kémhatású szappanok pedig még tovább száríthatják és irritálhatják. Helyette érdemes bőrbarát pH-értékű, gyengéden alkalmazható termékeket használni, amelyek úgy tisztítanak, hogy közben nem szárítanak. Ajánlottak az olyan kézmosóolajok, amelyek például citrát-puffert és dexpanthenolt tartalmaznak, amelyek helyreállítják és támogatják a bőr optimális pH-értékét, valamint már kézmosás közben megnyugtatják, regenerálják a bőrt, illetve megakadályozzák a berepedezések újbóli megjelenését.

Mindig legyen nálunk kézkrém

A téli időszakban érdemes mindig magunknál tartani kézkrémet is, hogy bőrünket ne csak reggel és este, hanem ha szükség van rá, napközben is hidratálhassuk. A durván kirepedezett bőrre elérhetőek olyan azonnali ápolást nyújtó, vízmentes készítmények, amelyek féligáteresztő védőréteget képeznek: miközben megóvják a rendkívül száraz bőrt, biztosítják a vízpára és az oxigén természetes ki-be áramlását. Javasoltak a glicerintartalmú kézkrémek, amelyek amellett, hogy hatékony hidratáló tulajdonsággal rendelkeznek, megkötik és a bőrben tartják a nedvességet.

A tisztálkodószerekhez hasonlóan itt is érdemes figyelni az egyes termékekben található összetevőkre: a panthenol- és a dexpanthenoltartalmú hidratálószerek felgyorsítják a kirepedezett bőr regenerációját, a decanediol antibakteriális hatású, ezért megelőzi a sérült bőr felülfertőződését, a methoxypropanediol (MPD) enyhíti a viszketést, a ceramidok és avena sativa (abrakzab) erősítik a bőr védőrétegét, miközben enyhítik a szárazságot és szintén kedvező hatással vannak a kellemetlen viszketésre is. Ha pedig megfelelő és alapos mennyiségben felvitt hidratáló kézkrém felvitele után otthon is kesztyűt húzunk - ezúttal vékony, pamutból készült cérnakesztyűt -, elősegíthetjük, hogy bőrünk még jobban beszívja a hidratálókrémek gazdag összetevőit. Próbáljuk ki este, reggelre garantáltan puha bőrrel ébredünk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra