Baby botox: milyen mellékhatásokkal járhat a népszerű kezelés?

Hosszú távon elkerülhetetlen, hogy az öregedés az arcunkon is nyomot hagyjon. A ráncok kialakulását és elmélyülését azonban lelassíthatjuk. Nézzük, mi az a baby botox, kinek ajánlott, és milyen mellékhatásokkal kell számolnunk, ha a kezelés mellett döntünk.

A ráncosodás elleni küzdelem egyik hatékony és kedvelt módja az arcbőrbe injekciózott botulinum toxin (BTX vagy botox). A kezeléstől azonban sokan idegenkednek, mert tartanak attól, hogy a végeredmény természetellenes lesz. A bátortalan kezdők számára azonban már elérhető az úgynevezett baby botox is, amely a szokásosnál kisebb adag beinjekciózását jelenti, és leginkább nem ráncfeltöltési, hanem megelőzési céllal alkalmazzák. „A kezelést igénylők simább és ragyogóbb bőrre számíthatnak, de a csökkentett adag nem olyan hatékony dinamikus ránctalanításra, mint a normál mennyiség” – magyarázta a Women’s Health által megkérdezett plasztikai sebész, dr. David Shafer.

botox, ránctalanítás, bőrápolás, baby botox
A ráncosodás elleni küzdelem egyik hatékony és kedvelt módja az arcbőrbe injekciózott botulinum toxin. Fotó: Getty Images

Hasonlóságok és különbségek

A klasszikus botoxkezeléshez hasonlóan a baby botox során is apró tűvel fecskendezik a bőr alá a botulinum toxint, jellemzően három kezelési területre: a homlokráncokba, a szemöldökök közötti részbe és a szem körüli szarkalábakba. Ritkábban a szájzugok redőinek halványítására, illetve ajakemelésre is alkalmazhatják a csökkentett dózisú kezelést.

A különbség azonban nemcsak a befecskendezett vegyület mennyiségében, hanem a tűszúrások számában is megmutatkozik: a baby botox jellemzően 20-30 szúrásból áll, szemben a normál kezelés 30-50 egységével. Emellett természetesen a hatás látványosságában és tartósságában is van eltérés. A baby botoxszal finomabb változás érhető el, a kisebb dózisú injekciók ugyanis nem bénítják meg teljesen a kezelt izomcsoportokat, csupán valamennyire korlátozzák azok mozgását. A kisebb intenzitású kezelés hatása általában maximum három hónapig tart ki.

Kinek ajánlott a baby botox?

A szakemberek általánosságban a húszas éveik közepén/végén, illetve a harmincas éveik elején járóknak ajánlják a baby botoxot, a ráncok korai megjelenésének megelőzésére. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy nem csupán az életkor számít a kezelés hatékonyságának szempontjából, hanem ráncok mennyisége és mélysége is. Nem mindenkinek elegendő ugyanis a baby botox. Mély ráncok, illetve megereszkedett szemöldök esetén például már a normál botoxkezelés szükséges.

Az öregedésgátlásnak is megvannak a maga íratlan szabályai: állandó fényvédelem, a dohányzás mellőzése. Csakhogy ezeken kívül is van még számos dolog, amelyet megtehetünk, hogy késleltessük az öregedés nyomainak megjelenését.

Milyen mellékhatásokkal kell számolni?

A ránctalanító kezelések között a botox a legbiztonságosabb és leghatékonyabb. Az alacsonyabb dózis és a kevesebb szúrás miatt a baby botox legalább olyan biztonságos – ha nem biztonságosabb –, mint a normál kezelés. A legnagyobb hátránya azonban az, hogy az eredmény kevésbé tartós, mint sokan gondolják, így a páciensek nem mindig bírják kivárni a két kezelés közötti ajánlott, 90 napos szünetet. A kelleténél gyakoribb babybotox-kezelés pedig jelentősen megnöveli a befecskendezett toxinnal szembeni immunitás kialakulásának kockázatát. A kezelések tehát idővel veszítenek hatékonyságukból.

A kezelés egyébként jellemzően fájdalommentes és gyors, és csak minimális mellékhatással járhat. A tűszúrások helyén előfordulhatnak helyi reakciók: a szúnyogcsípésre emlékeztető duzzanatok jellemzően az injekció beadásától számított 5-10 percen belül eltűnnek, míg az esetleges vérömlenyek egy hét alatt múlnak el.

Mire figyeljünk a kezelés előtt és után?

A szövődmények kialakulásának kockázatát mérsékelhetjük, ha a kezelést megelőző napon nem fogyasztunk alkoholt, illetve 5 napig szüneteltetjük (természetesen kezelőorvosunkkal egyeztetetve) a vérhígító, a halolajkapszula és az E-vitamin szedését.

A baby botoxot követően legalább 6 óráig ne feküdjünk le (tartsunk a fejünket függőlegesen), és ne nyomogassuk vagy dörzsölgessük a kezelt területeket. Egy napig a megerőltető fizikai tevékenységeket is ajánlott kerülni. Bőrünk regenerálódását pedig elősegíthetjük, ha olyan krémmel kenegetjük, amelyet kifejezetten injekciós kezelésen átesett bőr ápolására fejlesztettek ki. Felgyorsítja a gyógyulást és csökkenti az esetleges helyi reakciókat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +12 °C
Minimum: -1 °C

A párásság és a ködfoltok feloszlása után túlnyomóan derült idő várható, majd napnyugta után fátyolfelhőzet érkezik nyugat, északnyugat felől. Csapadék nem lesz. A délkeleti, keleti szelet csak kevés helyen - főként Sopronnál és a Fertő térségében - kísérhetik élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 13 fok között alakul. Késő estére -2 és +5 fok közé hűl le a levegő. Most olyan összetett a légköri helyzet, hogy a hideg, és a melegfrontra érzékenyek szervezetét is megterhelheti az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra