Amit tudni kell az érett bőrről

A bőr öregedése elkerülhetetlen folyamat. Azonban a fiatalos kinézet megőrzéséért, a ráncok megjelenésének késleltetéséért, illetve a bőr állapotának további romlásáért sok mindent lehet tenni.

Az évek múlásával, a szervezet öregedésével a bőrünk is elkerülhetetlenül változik. Ráadásul, mivel ez a legnagyobb szervünk, ezen látszódik legjobban az életkor. A bőr egyre szárazabbá válik, veszít rugalmasságából, feszességéből, ráncok és elszíneződések jelennek meg rajta. A bőr változásainak egy része természetes, és nincs különösebb hatással az egészségre, ám bizonyos tünetekre fokozottan figyelni kell, mert az betegségek előjele, illetve következménye lehet!

Amit tudni kell az érett bőrről.
Amit tudni kell az érett bőrről.

Gyengül a feszesség

A bőr öregedésével egyre gyengébbé válnak a bőrt feszesen tartó rostok, lassul a sejtek regenerációja, egyre vékonyabbá válik az epidermisz, így a bőr áttetszővé válik. A bőr alatti zsírszövet is vékonyabbá válhat, így a korábban szépen "kitöltött" részeken lazábbá, lógóssá válhat a bőr (ez főleg az orcákon, a szemek körül, a halántékon figyelhető meg). Ahogy csökken a bőr rugalmassága, a mimikai ráncok is egyre láthatóbbakká, mélyebbekké válnak.

Érett és ápolt

A bőr öregedése már a húszas éveinkben megkezdődhet, így a fiatal felnőtteknek már érdemes az öregedést lassító kozmetikumokat használatát elkezdenie!

A szakértők kétféle öregedést különböztetnek meg. Az egyik oka a génekben keresendő, ezt örökletes vagy benső öregedésnek nevezik. A másikat a környezet és az életmód befolyásolja, ez a külső öregedés. A belső öregedéssel keveset tudunk tenni, ám a külső öregedést egészséges életmóddal (például a dohányzás abbahagyásával vagy fényvédők rendszeres használatával) lelassíthatjuk.
Az érett bőrnek három olyan jellegzetessége van, melyekkel az ápolás vagy a megelőzés során foglalkozni érdemes. Az első a bőr szárazsága: ahogy öregszik a bőr, egyre kevesebb vizet képes megtartani, a szárazság pedig a bőr húzódásához, egyes esetekben akár viszketéshez is vezethet. A második kezelendő tünet a bőr elvékonyodása, védekezőképességének csökkenése. Ráadásul idősebb korban könnyebben keletkeznek és lassabban gyógyulnak a sebek, így ha a száraz bőrt nem ápolják megfelelően, az azon keletkező sérülések könnyen el is fertőződhetnek.

A harmadik tünet a májfolt néven ismert hiperpigmentációs tünet, ez tulajdonképpen a bőrben lévő melanin túltermelődése okozza (így természetesen nincs köze a májhoz); ezt az esetek nagy részében a túl sok napsugárzás okozza, de a genetikai háttér, sőt, bizonyos gyógyszerek és ételek is hozzájárulhatnak a foltok megjelenéséhez. A foltok ugyan fájdalommentesek, de könnyen lehetnek a bőr rákos megbetegedésének előjelei, így ezeket érdemes rendszeresen megvizsgálni vagy megvizsgáltatni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé időszakos esővel, az északkeleti tájakon néhány záporral. A Dunántúlon élénk, az Észak-Dunántúlon helyenként erős lesz az északnyugati szél, Sopron környékén és a Bakonyban viharos lökések is előfordulhatnak. Másutt inkább csak időnként élénkülhet meg a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között várható. Napközben továbbra is kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra