Májfolt tünetei és kezelése
Legútóbb frissült: 2014.12.01 12:52
Durbák Ildikó
Dr. Révész Klaudia bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos

Mi a májfolt?
Májfoltnak (latinul melazmának) nevezzük az elsősorban az arcon megjelenő, barnás-szürkés színű, szabálytalan, néha térképszerű foltokat.
A bőr fokozott melanin-termelésének következtében alakulnak ki. Homlokon, orrháton, száj körül a leggyakoribb. Napfény hatására a már kialakult májfolt - a szeplőkhöz hasonlóan - sötétebbé válik. Teljesen veszélytelen elváltozás, a későbbiekben sem válik rosszindulatúvá, de esztétikailag nagyon zavaró, sok bosszúságot tud okozni.
A májfolt előfordulása
A májfolt okai
Megjelenése egyes esetekben valamilyen rejtett betegségre is figyelmeztethet , például hormonzavarra, emésztési zavarokra, májbetegségre.
A májfolt tünetei
A májfolt diagnózisa
Ha felmerül a gyanú, hogy esetleg valamilyen belső szervi megbetegedés állhat a háttérben, akkor a szakorvos további kivizsgálást javasol a betegnek.
A májfolt kezelése
Gyógyszertárban beszerezhetők hámlasztó, világosító krémek. Hasznos alaposan elolvasni a gyártó alkalmazási javaslatát, mert sok készítmény pigmenthalványító hatóanyagának fényérzékenyítő hatása van, ezért körültekintő használatra van szükség.
A szakorvos kémiai hámlasztással, fagyasztással, villanófényes kezeléssel (IPL) és lézeres módszerekkel próbálkozhat. Az úgynevezett cryopeeling során folyékony nitrogént porlasztanak a kezelendő felületre, a fagyás hatására a felső bőrréteg lehámlik a felesleges pigmenttel együtt, a helyén foltmentes friss bőr marad vissza. Valójában az összes többi eljárás is hasonló elven működik: a kezelendő felületen az alkalmazott technikától függően kémiai, vagy fizikai úton gyulladást idéznek elő a bőrben, s ennek a gyulladásnak a gyógyulási folyamatához tartozó hámlás fogja feltisztítani az adott területet. Általában nem egy lépésben zajlik ez a kezelés, hanem 3-5 alkalmas kúra szokta meghozni a kívánt eredményt.
Mivel ezek az eljárások mind fényérzékenyítő hatásúak, sajnos csak a téli időszakban végezhetők, és még ilyenkor is fényvédő krém alkalmazása szükséges a kúra teljes ideje alatt, és a befejezése után is 1 hónapig.

Májfoltnak nevezzük a megjelenő, barnás-szürkés színű, szabálytalan, néha térképszerű foltokat.
Megelőzés
Ha valamilyen új gyógyszert kezdünk szedni, alaposan olvassuk el a betegtájékoztatót, hogy informálódhassunk az esetleges fényérzékenyítő hatásáról.
Időnként tartsunk szüneteket a fogamzásgátló szedésében, hogy a szervezet megtisztulhasson a salakanyagaitól.
Kategória: Bőr- és nemi betegségek
Orvost vagy magánrendelőt keresek Májfolt kezelésére! További kérdésem van Májfolt témában