Arctisztítási ABC: a micelláktól a tonikig

Arcbőrünk frissen tartása nem mindig könnyű feladat, elég, ha a poros, szennyezett levegőre gondolunk, aminek kitesszük a bőrünket. Ahhoz, hogy elkerüljük a problémákat, érdemes sorra vennünk az arctisztítás kellékeit.

Arcradír

Arcradírra mindenfajta bőrnek szüksége van. A fiatal arcbőr esetén a hamvasság fokozható, így akár az alapozót is el lehet hagyni. Az idősebb arcbőr nehezebben "hagyja el" az elhalt hámsejteket, ezért szükséges a radírozás. A zsíros bőrön megelőzésként hasznos az arcradír, mivel nehezebben tömődnek el a pórusok. Száraz bőr esetén a tápláló anyagokat könnyebben veszi fel a bőr, ha arcradírt is alkalmazunk. Általában heti egy alkalommal érdemes arcradírozni. Ha rendszeresen szemcsés arclemosót használunk, akkor ritkábban kell alkalmazni, ám a legjobb, ha kikísérletezzük, hogy milyen időközönként érdemes alkalmazni ezt az eljárást.

Arctej

A jó arctej anyagai könnyen elegyednek a bőrön és a pórusokban megtalálható zsíros szennyeződésekkel, nem von el vizet a bőr mélyebb rétegeiből. Segíti a bőr öntisztító képességét és nem tartalmaz mitesszerképző anyagokat. Kivédi a kemény víz károsító hatásait, nem bőrszárító hatású és nem irritálja a szemet.

Hogyan érdemes használni?

  • Az arctejből egy mogyorónyit ráöntünk egy benedvesített vattapamacsra, azzal tisztítjuk le a sminket az arcbőrről és a szem környékéről, majd alaposan meleg vízzel leöblítjük az arcot.
  • Aki nem sminkeli magát, annak kevesebb arctej is elegendő, és azzal - mintha szappan lenne - mossuk meg az arcot.
  • A visszazsírozó hatású arctejek használata mellett - főleg a 40 év alatti korosztály számára - a bőr esti krémezését el is hagyhatjuk. Ennek előnye, hogy éjszaka jobban érvényesülhet a bőr kiválasztó funkciója.

Az arctisztítás nem csak a nőket érinti, hiszen a férfiak esetében is fontos az arc tisztán tartása. Itt tájékozódhat bővebben!

Arctisztító zselé

Az arctisztító zselé smink és szennyeződéseltávolításban lehet segítségünkre. Segíti a bőr lélegzését, használata után a bőr üde és puha tapintásúvá válik. Az arcbőr tisztább és rugalmasabb lesz. Egyes típusait a nedves bőrre érdemes kenni, míg másokat a tenyerünkben habosítjuk fel, és ezután tesszük az arcunkra; mindenképpen remek szennyeződéseltávolítók. Gyakran tartalmaznak pici radírozó golyócskákat is, melyek a hámlasztásban is segíthetnek. Fontos, hogy használatuk után alaposan öblítsük le őket langyos vízzel. Különösen a zsíros, normál vagy kombinált bőr esetén ajánlott őket használni.

Az arcápolás minden korosztálynál fontos.
Az arcápolás minden korosztálynál fontos. Fotó: Getty Images

Micellás arclemosó

A micellákat elsősorban tisztító hatású termékekben alkalmazzák, mely voltaképpen egy gömb alakú molekula, amely felbontja a bőr és a szennyeződés közti kötéseket, majd magukhoz vonzzák azokat. A micellás arctisztítók, sminklemosók hatékonyak a zsíros szennyeződések eltávolításában, mint például a smink, ugyanakkor a környezetbarát kozmetikumok sorát gyarapítják, valamint nem tartalmaznak irritáló, szárító hatású felületaktív anyagokat. A micellás lemosók előnye az, hogy önmagukban is nagyon hatékonyak arctisztításra és sminklemosásra, az arcápolási rutinban egész konkrétan a hagyományos arctejet, tonikot és szemfesték-lemosót váltják ki.

Szappan

Az arc tisztítására alkalmas szappanok tele vannak természetes anyagokkal, melyek segítik a bőr megtisztulását, valamint szebbé és egészségesebbé teszik az arcbőrt. Egyre divatosabbak a házi készítésű szappanok, melyek csak természetes anyagokat tartalmaznak. Értékes növényi olajokat tartalmaznak, melyek magas antioxidáns tartalommal bírnak, telített zsírjaik pedig hatásosan hidratálják a bőrt . A szappanok emellett a víz- és zsírháztartás egyensúlyban tartásával támogatják a bőr védekező mechanizmusát, ezáltal biztosítva még bársonyosabb puha tapintást minden használattal, és csökkentve a további testápolók használatának szükségességét.

Tonik

Az arctonikok kettős feladatot látnak el: vízhelyettesítő hatásuk által eltávolítják az arclemosó tejek maradványát, felfrissítik és jobb tónusúvá teszik a bőrt. Ma egyre kevésbé találkozhatunk alkohol tartalmú termékekkel, mivel túlzott szárító hatásúak, ehelyett természetes anyagokat alkalmaznak a pórusok összehúzására. A túl tág, nyitott pórusok feltöltődhetnek arckrémekkel, szennyeződésekkel, és mitesszerek alakulhatnak ki. Ezért érdemes a tonikokat a reggeli arctisztítás során is bevetni, áttörölni az arcot a nappali krém felvitele előtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra