Nap vitaminja (x)

A D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Kiemelt szerepe van az egészséges csontozat fenntartásában, a kalcium és a foszfát felszívódásában, az izomfunkció fenntartásában és az immunrendszer megfelelő működésében épp ezért akkor is gondoskodnunk kell róla, hogy elegendő D-vitaminhoz jutassuk szervezetünket, amikor a természet nem gondoskodik az éltető napfényről.

A D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, annak is az UV-B spektruma. Nyári napsütésben általában már fél óra elegendő lenne ahhoz, hogy a szervezetünk egészséges működéséhez kellő D-vitamint előállítsuk. Ez nagyon egyszerűen hangzik, viszont figyelembe kell vennünk, hogy a túl sok UV-B sugárzás hatására a previtaminból inaktív anyagok képződnek, és a bőr növekvő pigment tartalma gátolja a D3-vitamin-képzést, ahogyan a káros napsugarak ellen használt magas faktorszámú fényvédő krém használata is. A reggeli és délutáni napsugárzás pedig már nem elegendő ahhoz, hogy bőrünket D-vitamin termelésre ösztönözze.

A D-vitamin hiány mértéke változó, enyhétől a már-már életet veszélyeztető mértékig terjed - lehet, hogy meglepően hangzik de a D-vitamin hiány az egyik legnagyobb egészségügyi kockázat. Nem csak a csontok egészséges fejlődéséhez az immunrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, de számos kutatás folyik az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre valamint az anyagcserére gyakorolt pozitív hatásának igazolására. Az életkor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb D-vitamin előállítására képes, így idősebb korban még nagyobb hangsúlyt kell fektetni ennek pótlására.

Befolyásolhatja a fogamzó képességet, ezért tervezett terhesség előtt érdemes mérést végeztetni, majd elérni az ideális D-vitamin-szintet!

Néhány ételünk (hal, vargányagomba, kakaó, vaj, tej, tojássárgája, máj) is tartalmaz D-vitamint, ám ezekből nehéz lenne annyit fogyasztani, hogy a szükséges védelmet elérjük (az átlagos magyarországi étrend csak napi 80 NE-et biztosít), ezért a szakemberek hangsúlyozzák, hogy a D-vitamin-ellátottság alapvetően nem étrendi kérdés. Helyette inkább szájon át bevehető, pontosan meghatározható mennyiségű D3-vitamint tartalmazó készítmények (tabletta, olaj, tápszer) rendszeres használatát javasolják.

Ma már lehetőségünk van D-vitamin szintünket laboratóriumban is megméretni. Igen komoly hiányról 25 nmol/l alatti vérérték esetén beszélünk. Az egészséges D-vitamin vérszint 75 nmol/l körül mozog. A D-vitamin-hiány megelőzéséhez nem kell megvárnunk, hogy jelentkezzenek a hiánytünetek. Az orvosok javasolják a pótlást , legalább az őszi, téli, kora tavaszi hónapokban. Fokozott kockázatnak kitettek egész évben szedhetik a vitamint, a túlsúllyal küzdőknek pedig az alapmennyiség dupláját ajánlják.


D-vitamin-hiány megelőzésére javasolt D3-vitamin-dózisok Magyarországon*
Csecsemők 400-1000 NE
Gyermekek 600-1000 NE
Serdülők 800-1000 NE
Felnőttek 1500-2000 NE
Túlsúlyos felnőttek 3000-4000 NE
Terhes nők 1500-2000 NE

NE: nemzetközi egység

*Forrás: Takács , I. et al.: Második magyarországi konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében . Magyar Orvos – Szupplementum 2014/1: 5-26.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra