Hogyan kezelhető a Helicobacter pylori-fertőzés?

A Helicobacter pylori a gyomornyálkahártya felszínén jelenik meg baktériumok formájában, amelyek csak emberi gyomorban képesek szaporodni. A fertőzés az emberiség 50 százalékában jelen van, ez azt jelenti, hogy minden második embert érint.

Fejlődő országok esetében a fenti szám sokkal magasabb, a népességnek akár 90 százaléka fertőzött lehet. Minden hatodik fertőzöttben kialakul gyomor- illetve nyombélfekély, amely tompa, égő fájdalommal jár, illetve ennél komolyabb megbetegedések kiváltó oka is lehet.

A fertőzés tünetei

A Helicobacter pylori fertőzés tünetei nem látványosak, éppen ezért lehetséges, hogy sokan nem is tudnak róla, hogy fertőzöttek. A másik ok, amiért a fertőzés gyakran észrevétlen marad, hogy az olyan ártalmatlannak tűnő tünetek, mint a gyomorégés , émelygés, hányinger vagy hasi fájdalom inkább emésztési problémákra utalnak, mint komolyabb megbetegedésre. A fertőzés miatti legsúlyosabb betegség, a gyomorrák nyelési nehézségekkel, váratlan testsúlycsökkenéssel, étvágytalansággal, véres széklettel jár, ez esetben amilyen gyorsan csak lehet, menjünk orvoshoz.

Gyomor- és nyombélfekély tünetei és kezelése A nyombélfekély az iparosodott társadalmakban a felnőtt lakosság kb. 10 százalékában fordul elő. A betegség gyakorisága az utóbbi 25 évben nem változott, viszont súlyossága és a komplikációk száma csökkent. Tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Diagnosztikai eljárások

A fertőzés kimutatására többféle diagnosztikai orvosi eljárással van lehetőség: a szövettani vizsgálathoz gyomortükrözés szükséges, az urea-kilégzési tesztnél pedig a kilélegzett levegő vizsgálata segíti a helyes diagnózist. Ezen kívül vér- és székletmintából is ki lehet mutatni a Helicobacter pylori-fertőzés jelenlétét, utóbbi vizsgálata otthoni teszttel is elvégezhető. A biopsziás mintából való tenyésztés is eredményt hoz antibiotikum-érzékenység meghatározásával (utóbbira azért van szükség, mert a gyógyszeres kezelés antibiotikum szedésével jár). A fertőzésre nem csak akkor érdemes gyanakodni, ha nekünk vannak tüneteink, hanem akkor is, ha valamelyik közeli családtagunkról tudjuk, hogy fertőzött, vagy gyomor- illetve nyombélfekélyről , esetleg a gyomrot érintő daganatos megbetegedésről tudunk a családban.

Antibiotikummal és savgátlóval

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fertőzés kezelésének célja a baktériumok kiirtása, a természetes módszerek és a gyógyszeres kezelés nagyon jól kiegészítik egymást. Utóbbihoz az úgynevezett hármas kezelést alkalmazzák. Ehhez kétféle antibiotikum és egy gyomorsavtermelést csökkentő gyógyszer minimum egy, maximum két héten át tartó szedése javasolt, ez az emberek legnagyobb részénél megszünteti a fertőzést. A kezelést követően körülbelül két hónappal kell megnézni, hogy a terápia sikerrel járt-e, ez a fent leírt bármelyik diagnosztikai eljárással ellenőrizhető. Ha nem sikeres a kezelés, újabb gyógyszeres terápiának kell alávetni a pácienst. A második kúra már többféle gyógyszert alkalmaz, viszont ha ez sem hatásos, antibiotikum-rezisztencia vizsgálatát kell elvégezni, illetve a baktérium tenyésztése javasolt. Ebben az esetben gasztroenterológus kezdi meg a célzottabb kezelést.

A tünetek sok esetben inkább emésztési problémát sejtetnek. Fotó: iStock
A tünetek sok esetben inkább emésztési problémát sejtetnek. Fotó: iStock

Ügyelni kell a higiéniára

A Helicobacter pylori-fertőzés a széklettel szennyezett kéz, tárgy, étel szájüregbe kerülésével terjed. Ezért sokkal gyakoribb rossz higiénével rendelkező országokban, ezeken a helyeken könnyű elkapni. Megelőzésének egyik legfontosabb része a megfelelő higiéniás szabályok betartása. Nagyon ritkán terjed csak szájból szájba, szennyezett orvosi eszközökkel nem terjedhet.

Életmódbeli változtatások

A baktérium kezelése szempontjából fontos, hogy az életmódunkon is változtassunk, elsősorban az étrendünket kell megreformálni. El kell hagyni a csípős, magas zsírtartalmú, fűszeres ételeket, valamint le kell mondani a kávé, az alkoholtartalmú italok, a szénsavas üdítők és a csokoládé fogyasztásáról is, valamint a dohányzás is szigorúan tilos. Viszont érdemes sok almát és banánt enni, utóbbinak nyáktermelő hatása segít a Helicobacter pylori leküzdésében. Ezen kívül a jótékony hatású ételek közé tartozik még a kefir és joghurt, utóbbiak a probiotikus baktériumok miatt jelentenek jó választást a fertőzés kezelésére.

Sokféle betegség okozója lehet

A fertőzés rendkívül sok betegség kiváltó okai között szerepel, ezek között vannak rendkívül komolyak is. Viszont a baktérium jelenléte egyik esetben sem váltja ki feltétlenül a betegséget, csak az okok között szerepel, tehát lehetünk fertőzöttek úgy is, hogy nem mutatunk tüneteket. Az okozott betegségek a kellemetlen fájdalommal járó gyomorfekély, az akut gyomorhurut , illetve a gyomor daganatos megbetegedései (utóbbi megbetegedés kockázatát a Helicobacter pylori-fertőzés megléte körülbelül négyszeresére növeli a nem fertőzött emberekhez képest). Ezért fontos, hogy a baktérium jelenlétét időben diagnosztizáljuk és megtegyük a megfelelő lépéseket a baktérium kiirtása, így a gyógyulás felé.

Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a Masticha támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl északnyugati és nyugati felében sok napsütésre számíthatunk, máshol azonban csak rövidebb időre süthet ki a nap, határozottabban majd naplementét követően csökkenhet a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de helyenként szitálás, gyenge eső előfordulhat, a magasabban fekvő helyeken havas eső, hószállingózás sem zárható ki. A nyugati megyékben lengedezhet az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 7 fok között valószínű. Késő estére -3 és +3 fok közé hűl le a levegő, a derült tájakon lesz a hidegebb. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, ennek tudható be a viszonylagos eseménytelensége. Mindazonáltal az arra érzékenyek körében már ma is hidegfronti jellegű hatások érvényesülhetnek, ami fejfájást, migrént eredményezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra