Szűrővizsgálatokkal az egészségért

A szűrővizsgálatok fontosságát, a prevenció életmentő erejét nem lehet elégszer hangsúlyozni. A legújabb tudományos eredményekből válogatva azonban kiderül: az orvos-beteg kapcsolatoknak nagyobb a szerepe, mint hittük.

Egy friss tanulmány szerint például javulnának az egészségügyi mutatók, ha a betegek beszámolnának kezelőorvosaiknak a magánéletükről, és arról, milyen gondokkal küzdenek a mindennapjaik során. A vizsgálatok kimutatták, hogy a - látszólag lényegtelen - személyes dolgokról való csevegés segíti az orvosokat abban, hogy egyénre szabott kezelésben részesítsék pácienseiket. Amerikai kutatók 800 beteg közel 150 különböző orvosnál tett látogatását rögzítették hangfelvételen. Noha az orvosokat abba beavatták, hogy egy vizsgálat részeseivé válnak, azt nem tudták, melyik beteg látogatását rögzítik és melyikét nem. Az orvosokat az alapján pontozták, hogy mennyire kezelték egyedien a betegeiket, és milyen arányban vették észre azokat a figyelmezető jeleket az illető magánéletében, melyek egészségügyi következményekkel is járhatnak. Az orvosok 59 százalékban vették figyelembe a betegek egyéni helyzetét a kezelés során, és ezekben az esetekben 71 százalékos volt a sikeres kezelések aránya, míg az eseteknek abban a 41 százalékában, amikor ezeket a tényezőket az orvosok figyelmen kívül hagyták, a sikeres gyógyulás aránya csak 46 százalékos volt.

Nemcsak a betegnek szentelt figyelemnek lehet nagy szerepe a gyógyulásban, de annak is, mennyire mutat példát az orvos. Kanadai tudósok megállapították, hogy közvetlen, pozitív összefüggés mutatható ki az orvosok saját preventív egészségügyi gyakorlatai és betegeik megelőző gyakorlatai között. "Közel 1500 orvos és 1,8 millió beteg adatait elemezve sikerült kimutatni, hogy azok a betegek, akiknek orvosai maguk is elvégezték az ajánlott szűrővizsgálatokat és védőoltásokat, jelentősen nagyobb valószínűséggel vetették alá magukat a szűrővizsgálatoknak és a védőoltásoknak, mint az ilyen gyakorlatokat nem követő orvosok betegei" - számoltak be a kutatók. Ez alapján a szakértők azt javasolják az orvosoknak, hogy szükség esetén javítsák részvételüket a szűrővizsgálatokban és a védőoltási programokban, hogy ezáltal saját és betegeik egészségét is hatékonyabban megőrizhessék.

A szűrővizsgálatok mellett természetesen az egészséges életmód népszerűsítésében is élen járhatnak az egészségügyi dolgozók. Amerikai kutatók szerint ha az orvos saját testi kondícióját fontosnak tartja, nagyobb eséllyel javasol testmozgást a páciensnek is, derült ki nemrég egy felmérésből. A vizsgálatok szerint a fizikailag edzett orvosok hajlamosabbak mozgásra ösztönözni betegeiket, mint a kevésbé aktív életet élő doktorok. A testileg fitt, aktív orvosok átlagosan háromszor nagyobb eséllyel ajánlják a testmozgást pácienseiknek, mint a kevésbé aktív orvosok. "A mozgásszegény életmód az egyik legnagyobb közegészségügyi probléma manapság világszerte és ennek az egyik lehetséges megoldása, ha a kezelőorvos, aki maga is aktív életet él, a pácienseinek is a rendszeres testmozgást ajánlja a betegségek megelőzésére" - nyilatkozta dr. Felipe Lobelo, a kutatás vezetője.

Modern módszerek a tudomány szolgálatában

Nem szabad csak az orvosok képességeire hagyatkozni, ezért a kutatók újabb és újabb módszereket dolgoznak ki a pontosabb diagnózis felállítása érdekében. Egyre több betegségnél lehet például alkalmazni a leheletteszteket, és még többnél remélik, hogy hamarosan piacra kerülnek az egyszerű, fájdalommentes és olcsó tesztek. A kutatók számos más betegség, köztük számos daganattípus, a tuberkulózis és a cukorbetegség szűrésére is próbálnak kifejleszteni lehelettesztet, de valószínűleg még sokat kell várni arra, hogy az ilyen szűrővizsgálatok az általános népesség számára elérhetővé váljanak. A daganatok diagnosztizálására használt tesztek hatásmechanizmusa roppant egyszerű - legalábbis elmondva. A leheletvizsgálat azon az elven alapul, hogy a daganatok működése során speciális illékony szerves anyagok termelődnek, és e vegyületkombinációk az egészséges embereknek kis valószínűséggel találhatók meg. Ezeket kis mennyiségben meg lehet találni a betegek leheletében, és a korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kutyákat be lehet idomítani arra, hogy kiszagolják ezeket.

Az sem tűnik elérhetetlen álomnak, hogy előbb-utóbb megszabadulhatunk a rendszeres vérvizsgálat okozta kellemetlenségektől. Svájci tudósok olyan apró, bőr alá ültethető vérvizsgáló szerkezetet fejlesztettek ki, ami a vértesztek eredményeit azonnal mobiltelefonra is továbbítja. A tudósok szerint az alig 14 milliméter hosszú vezeték nélküli prototípus egyidejűleg akár öt különböző véralkotó anyagot is képes ellenőrizni. Az akár több hónapig is folyamatosan használható eszközt úgy alkották meg, hogy egy fecskendő segítségével a bőr alatti szövetekbe lehessen juttatni. A végtagokba vagy a hasi területre beültetett szerkezet ezek után automatikusan elvégzi a vérteszteket.

"Az eszköz alkalmas az olyan krónikus állapotok megfigyelésére, mint a magas koleszterinszint és a cukorbetegség. Ezen kívül a kemoterápiához hasonló radikális gyógyszeres terápiák hatását is jobban le lehet mérni vele. Így a beteg egyéni tolerancia-szintjét figyelembe véve lehet összeállítani a kezeléseket és nincs szükség a rendszeres vérvizsgálatokra, valamint a gyógyszerek adagolását meghatározó kor- és súlytáblázatokra" - mondta Giovanni De Micheli professzor, a szerkezet egyik kifejlesztője.

Ne becsüljük túl a vizsgálatokat!

Bármennyire is hatékonyak a szűrővizsgálatok , és bármennyire is fontosak, hogy rendszeresen alávessük magunkat ezeknek, nem szabad túlbecsülni azokat az előnyöket, melyek ezekkel járnak. Egy új-zélandi tanulmányból kiderült, hogy amikor arról kérdezik az embereket, hány életet lehet megmenteni a rákszűrésnek köszönhetően, gyakran túlbecsülik e megelőző intézkedések előnyeit.

Mivel az egészségügyi szakemberek nem tájékoztatják a betegeket részletesen e vizsgálatokról, csupán kijelentik, hogy a pácienseknek alá kell vetni magukat, sokkal többen vesznek részt a szűréseken és szednek megelőző gyógyszereket, mint ha alaposabb tájékoztatásban részesülnének - véli a tanulmány vezetője, Ben Hudson, az új-zélandi Otago Egyetem professzora. "Az is aggasztó, hogy ennek következtében sokan túlzó elvárásokat támasztanak e módszerek előnyeivel kapcsolatban, ami mélységes csalódottságot eredményezhet, ha például a szűrés ellenére mégis jelentkezik az elkerülhetetlen emlődaganat."

A szakértő szerint ha egy széles körben elfogadott szűrési programmal kapcsolatban túl magasak az elvárások, nagyon nehéz bármilyen módosítást bevezetni a tesztet illetően, még akkor is, ha a végeredmények szempontjából a változtatások indokoltak lennének. Éppen ezért hasznosabb lenne pontosabban tájékoztatni a betegeket, rájuk bízni a szűrővizsgálattal kapcsolatos döntéseket, és támogatni őket ezekben a döntésekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra