Megváltozik az időérzékelésünk, ha jól érezzük magunkat

Ha sorban állunk, vagy valakire várunk, az idő olyan lassúnak tűnhet, mintha a másodpercek órák lennének. Ha azonban jól érezzük magunkat, az idő szinte repül.

Igaz lehet a mondás, miszerint az idő repül, ha jól érezzük magunkat, egy feltétel azonban van: az idő akkor telik gyorsan, ha a cél-motivált a tevékenység, amit végzünk.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy azok a tapasztalatok, amelyek pozitív érzésekből, vagy álmokból erednek, olyan érzést keltenek bennünk, mintha az idő gyorsabban telne. Néhány kutató azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy nem minden pozitív érzés azonos hatású. Néha csupán elégedettséget vagy nyugalmat érzünk, amely érzések ugyan pozitívak, mégsem magas a kutatók által "megközelítési motivációnak" nevezett tulajdonságuk. Nem kelt bennünk tettvágyat, hogy folytassunk, vagy elérjünk valamit. A vágy vagy az izgalom azonban ilyen érzések lehetnek, erősen ösztönöznek, hogy tegyünk lépéseket valamiért.

Philip Gable és Bryan Pool az Alabama Egyetem pszichológusai szerint főként az ilyen magas megközelítési motivációval rendelkező érzések keltik bennünk az szárnyaló idő érzését. Hogy bebizonyítsák a feltételezésüket, három különböző vizsgálatot végeztek el.

Az egyik kísérletben a résztvevőknek két képet mutattak rövidebb ideig (400 ms-ig) és hosszabb idegig (1600 ms-ig). A képek között szerepeltek alacsony illetve magasabb megközelítési motivációjuk képek is, például virágokat vagy valamilyen desszertet ábrázoló fotók. Az önkénteseket arra kérték, hogy tippeljék meg, melyik képet mutatták hosszabb vagy rövidebb ideig nekik. Az eredményekből kiderült, hogy akik éhesebbek voltak, vagyis magasabb megközelítési motivációval rendelkeztek, azok úgy gondolták, hogy a desszertet ábrázoló képet rövidebb ideig mutatták nekik, ellentétben nem éhes társaikkal.

A kutatók a másik két kísérlettel is hasonló eredményre jutottak, amiből arra következtettek, hogy nem a tevékenység puszta pozitív tartalma "gyorsítja" fel az idő múlását, hanem annak izgalma és célja is.

A tanulmány részletesen a augusztusi számában olvasható.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, majd délutántól nyugat felől megvastagszik a felhőzet, amelyből a Dunántúlon elszórtan előfordulhatnak záporok, zivatarok. A délies szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 23 fok között alakul. Késő estére 9 és 14 fok közé hűl le a levegő. Markáns fronthatásra ma még nem kell számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!