Ezek a szobanövények tisztítják legjobban a levegőt

Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet - tartja a régi mondás, de érdemes hozzátenni, hogy egyben egészségesebbé is válhat. Az alábbi szobanövényekből mindenképp érdemes tartanunk otthon!

Senkinek sem újdonság, hogy az ipari forradalom óta a levegő minősége folyamatosan romlik. Meglepő lehet, hogy ha összevetnénk a kinti levegőt és azt, amit otthonunkban, irodánkban lélegzünk be, tíz esetből tízszer a kinti levegő nyerne egy tisztasági versenyben.

A beltéri légszennyezettség mára az ötödik legveszélyesebb egészségügyi kockázattá vált, hiszen az alapvetően légmozgás nélküli oxigénben csak úgy nyüzsögnek a szennyeződések. Arról nem is beszélve, hogy a külvilágból érkező, az egészségre ártalmas anyagok, mint a pollen vagy a baktériumok is szívesen lelnek új otthonra lakásainkban. Ezek ellen az egészségre ártalmas anyagok ellen veszik fel a harcot a szobanövények, amik ráadásul szinte elpusztíthatatlanok, így aki úgy érzi, nem tud még egy növényről sem gondoskodni, se adja fel a reményt. A Simple Organic Life gyűjtése alapján mutatunk néhány példát.

Krizantém

A karrierépítésben is segít a szobanövény A cserepes növények egy pillanat alatt otthonossá varázsolhatják a munkahelyi asztalokat, ráadásul mivel kreatívabbá és produktívabbá teszik az alkalmazottakat, ami idővel az előléptetéshez vezethet. Kattintson! A japán császárok címere, egyben a NASA által kiváló légtisztítónak nevezett virág, ami eltünteti a levegőből az ammóniát, a benzolt, a formaldehidet és a xilolt. Népszerű és olcsó, ráadásul a kertben is növeszthető.

Zöldike

Az egyik legegyszerűbben gondozható szobanövény, amit még egy kezdő sem tud rosszul nevelni. Ha az ember nem vigyáz, több lesz ebből a levegőt tisztító növényből , mint amivel meg tud birkózni.

Sárkánycserje

Több mint 40 féle sárkánycserje-fajta kapható, így nem nehéz kiválasztani azt, ami a legjobban mutat otthonunkban. Tisztítják a levegőt a benzoltól, a formaldehidtől, a xiloltól és a triklór-etiléntől.

A krizantém az egyik legjobb levegőtisztító szobanövény.
A krizantém az egyik legjobb levegőtisztító szobanövény. Fotó: Getty Images

Fikusz

A megfelelő edényben akár 3 méteresre is megnőni képes növény rendkívül népszerű és ez nem véletlen, hiszen az egyik legjobb levegőtisztító. Aki szeretne megszabadulni a benzoltól, a formaldehidtől és a triklór-etiléntől, feltétlenül szerezzen be egy ilyen, jó időben akár a kertben is eléldegélő növényből.

Vitorlavirág

Amellett, hogy rendkívül mutatós virágai vannak, ez a növény remekül tisztítja a levegőt és szinte lehetetlen kipusztítani. Egész nyáron virágzik, ha kellően árnyékos helyen, nedves talajban tartjuk. Az ammónia, a benzol, a formaldehid kiváló pusztítója.

Szobapáfrány

A hűvösebb, magas páratartalmú helyeket kedvelő, azaz a fürdőszobák ideális lakójának számító növénynek köszönhetően a tulajdonos xilol- és formaldehid-mentes környezetben fürödhet.

Szobai szanszeviéria, anyósnyelv

Irodák, éttermek rendszeres lakója ez a szárazságot kedvelő, napfénymentes környezetben remekül eléldegélő növény, ami a legtöbb mérget eltünteti a levegőből.

Bambuszpálma

A formaldehid legnagyobb ellensége, teljesen képes kiszűrni azt a szoba levegőjéből. Mindenképpen világos, sok napfényt kapó helyen tartsuk és akár háromméteresre is megnő, ami rendkívül impozáns látvány.

Aloe Vera

Az egyik leghasznosabb növény az otthonokban. Amellett, hogy tisztítja a levegőt használható égési sebek, csípések kezelésére is. Nem véletlenül tartják csodanövénynek és alkalmazzák számos területen az üdítőktől a szépségápolási szerekig.

Nagyon fontos azonban, hogy bár rengeteg hasznos tulajdonságuk van, a szobanövények adott esetben veszélyesek lehetnek az emberre vagy annak házi kedvenceire. A sárkánycserje például mérgező a két leggyakoribb háziállatra, a macskára és a kutyára, ezért akiknek ilyen jószáguk van, otthon lehetőleg ne ilyen virágot vegyenek. A szobafikusz szárában lévő tej mind emberre, mind állatra egyaránt veszélyes, mérgező anyag. A vitorlavirággal is érdemes vigyázni, mert nedve irritálhatja a bőrt és a nyálkahártyát. Érdemes tehát meggyőződni arról, hogy a szoba ékének szánt növény nem jelent-e veszélyt önmagunkra és szeretteinkre.

A szobai levegő legmérgezőbb anyagai A formaldehid a metán és egyéb szerves vegyületek oxidációjának köztes vegyülete. Erdőtüzekben, kipufogógázban, cigarettafüstben egyaránt előfordul, a szmog egyik összetevője.

A xilol (dimetil-benzol) tisztítószer, festékek és lakkok hígítószere. A xilol izomereket a műanyaggyártásban alapanyagként, ragasztók és rovarirtó szerek készítésekor is alkalmazzák.

A benzol levegőbe juthat tintából, olajból, festékből, műanyagból, gumiból, mosószerből, benzinből, gyógyszerészeti alapanyagokból, dohányfüstből és szintetikus szálakból.

A triklór-etilén elsősorban fémek tisztítására, illetve vegytisztításra használatos, valamint nyomda- és más festékekben, lakkokban, ragasztókban található meg.

A metilén-klorid aeroszolos festékekben, festékek és ragasztók oldószereiben található. Állatokban rákot okoz, az emberi testbe bejutva pedig elősegíti a szén-monoxid beépülését.

)
Hogyan működik a bolhanyakörv?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7, +13 °C
Minimum: -7, +2 °C

Megnövekszik a felhőzet, kevés helyen eső, zápor is lehet. Élénk, erős északnyugati szél mellett 7, 13 fokos maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Szerdán gyenge melegfronti hatás érvényesül. Erősödhetnek a gyulladások, többen fáradékonyságot, dekoncentráltságot tapasztalhatnak. Fokozódik a migrénhajlam, emellett alvásproblémák és ingerlékenység is felléphetnek. A hőmérséklet emelkedik, de a szél és a felhők miatt a mért értékeknél alacsonyabban alakulhat az érzett hőmérséklet. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: